Matcha çayı nedir? Faydaları nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Matcha çayı nedir? Faydaları nelerdir?

  [​IMG]
  Matcha çayı Japonya’ya has bir çaydır. Aslında hepimizin yakından bildiği yeşil çayın toz haline getirilmiş şeklinden başka bir şey değildir. Yeşil çay dünyanın dört bir tarafında yetiştiriliyor olsa da matcha çayı sadece Japonya’da görülmektedir.

  Matcha pahalı bir çaydır. Bunun nedeni ise yetiştirildiği bölge ve yöntemdir. Bu çayın en önemli özelliği demlemeye gerek olmamasıdır. Toz halindeki çay su ile çırpılır ve köpüklü bir hale gelince içilir. Buda demlenmiş çaydan daha faydalıdır. Yeşil çay ve türevleri içerisinde, vücudun yaşlanmasının önüne geçen antioksidan özelliği en fazla olan çay olarak bilinmektedir. Dondurma, kek ve pasta gibi birçok tatlının yapımında kullanılabilir.

  Matcha çayının faydaları:

  Kansere karşı faydalıdır.

  Kalp sağlığı için yararlıdır

  Güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir.

  Kötü kolesterolü düşürür

  Diş çürümesini önler

  Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar

  Kilo vermeye yardımcıdır

  Bağışıklık sistemini güçlendirir[​IMG]

  Japonların vazgeçilmezi haline gelen matcha çayının faydaları yabana atılır gibi değil. Eğer sizde kendinize bir fincan matcha çayı hazırlamak istiyorsanız özel aparatını temin etmeyi unutmayın ya da blender gibi bir aletle çırparak çayı köpürtmeyi ihmal etmeyin. Yandaki resimde matcha çayını köpürtmek için kullanılan özel aparatı görebilirsiniz. Bu aparat ile toz halindeki matcha çayı suyla karıştırılır ve köpürmesi sağlanır.

  Çay sıcak su ile hazırlanır ve paketini açtığınız toz halindeki çay 2-4 hafta tazeliğini koruyabiliyor.
   
Yükleniyor...