Matematiğin İnşaat Mühendisliğindeki kullanımı ile ilgili ropörtaj

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 5 Haz 2015 tarihinde açılan konu

 1. 1- Sizi tanıyabilir miyiz?
  İsmim......
  ..... doğumluyum. 2 yıllık inşaat mühendisiyim. Şu anda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaktayım.

  2- Neden inşaat mühendisliğini seçtiniz? Sizi bu alana yönelten sebepler nelerdir?
  Büyük yapılar tasarlayıp, gerçekleştiğini görmek küçüklükten beri hayalimdir. Ayrıca ailemin diğer fertleri de inşaat mühendisi olduğundan, bu alana yönelmek kaçınılmaz oldu.

  3- Deprem kuşağında olan bir ülkeyiz mühendislik eğitiminin bu açıdan önemi nedir?
  Geçmiş depremlerden oluşan hasarlara yıkımlara bakıldığında, Türkiye’nin mühendislik anlamında ne kadar yetersiz olduğu görülebiliyor. İyi bir eğitim, iyi yönetmelikler ve kendini yetiştirebilmiş mühendislerin çok rahatça aşabileceği bir mevzudur deprem. Bu anlamda hazırlıksız olan bir ülke konumunda olduğumuzdan dolayı, sonuçları da hep ağır olmuş.

  4- İnşaat mühendisliği mesleğinin zorlukları nelerdir?
  Genellikle doğrudan doğruya insanlar için yapılar yapıldığından dolayı, insan hayatı büyük bir önem taşıyor. Tasarlanan ya da inşa edilen yapının güvenli olması bu yüzden çok önemli. Çünkü, yapılacak bir hata birden çok, onlarca insanın hayatına mal olabiliyor. Bu yüzden inşaat mühendisliği riskli bir meslek. Ayrıca rekabeti çok. Bu da mesleği zorlaştıran faktörlerden.

  5- Bu mesleği seçmek isteyen öğrencilere ne gibi tavsiyeleriniz olur?
  Özellikle hazır paket programlar çıktıktan sonra, mühendisler ne tasarladığını ya da yöntemleri ve program arkasında çalışan işlemleri yeterince bilmediğinden, gerçeğe uygun tasarım yapamaz durumda oluyorlar. Bu yüzden, tavsiyem, herkesin kendi alanına en iyi şekilde hakim olmaya çalışmasıdır.

  6- İnşaat mühendisliği okumak için matematik dersinin mükemmel mi olması gerekir?
  Evet iyi derecede matematik gerekir. Çünkü deneysel sonuçların yanında, mühendislik formüllerinin temelinde matematiksel ifadeler ve hesaplamalar vardır. Bunları bilmeden, sadece formül ezberlemek, belli noktalarda mühendisin yolunu tıkar.

  7- İnşaat mühendisliği ile matematiğin ilgisi nedir?
  Mühendislik formüllerinin temelini matematiksel formüller ve deneyler oluşturur. Bu yüzden yakın ilgisi vardır.

  8- İnşaat mühendisliğinde matematik nerede kullanılır?
  Daha önce açıkladığım gibi, mühendislikte matematik temeldir ve neredeyse her şekilde kullanılır. Proje firmalarının kullandığı bütün programlar arka planda belli formüller ve algoritmalar çalıştırır ve bunların hepsinde tabii ki matematik kullanılıyor.

  9- Uygulamada matematik nerelerde kullanılıyor?
  Dört işlemin hayatın her alanında uygulandığı çağımızda, matematiğin de mühendisliğin her an her saniyesinde kullanılması kaçınılmaz.

  10- Peki inşaatın yapım aşamasında matematik kullanılıyor mu?
  Belki işçi kullanmaz ama mühendis kullanır. Mesela eksik yazılan bilgiler olabilir projede ve mühendis yerinde karar verebilmeli bazı durumlarda. Gönye kırmak için donatı çapının 12 katını alabilmek ufak da matemetik gerektiriyor.

  11- Bilgisayar ve matematiğin inşaat mühendisliği sektörüyle nasıl bir ilişkisi vardır?
  Çok yoğun bir ilişkisi var. Günümüzde bilgisayar programcılığının gelişmesi, daha iyi daha estetik mimarilerde projeler yapılabilmesini sağlıyor. El yöntemleriyle 5 yıl sürebilecek matematiksel işlemleri, bilgisayar sayesinde 5 dakikada yapıyor olabilmek, bu sorunun yanıtını gösteriyor.

  12- İnşaat mühendisliğinde hangi programlar kullanılıyor?
  Birçok program var. Ancak, örnek vermek gerekirse, betonarme için, Türkiye’de Sta4CAD, Probina ve IdeCAD başlıca sayılabilir. Çelik ve diğer her türlü yapılar için ise SAP2000, SAFE ve ETABS örnek gösterilebilir.

  13 - Kullanılan bu programların matematikle ilişkisi nedir?
  Daha önce belirttiğim gibi, bu programlar, eleman iç kuvvetlerini, deplasmanları ve titreşim periyotlarını hesaplayabilmek için,arka planda belirli algoritmalar çalıştırırlar ve bu algoritmalar başlı başına matematiktir.

  14- Matematik olmasaydı mühendisleri ne gibi sorunlar beklerdi?
  Matematik olmasaydı, bahçedeki ağaçları saymak için, her bir ağaç için bir taş alıp torbaya koymak gerekirdi. Mühendislik için o kadar temel bir şey.

  15- İnşaat mühendisliğinde okuyan öğrencilere hangi matematik konuları öğretiliyor
  Temel matematik dışında özellikle türev, integral, diferansiyel denklemler ve matrisler hatırlayabildiğim görece daha ağır konular.

  16- Matematiksel hatalar mesleğinizde ne gibi sorunlar ortaya çıkarır
  Tabii ki yapılan yapıların güvenilir olmamasını sağlar ve insan hayatına ve ciddi ekonomik kayıplara sabep olur.

  17- Matematiğin hangi bölümünden daha çok faydalanıyorsunuz?
  Diferansiyel denklemler ve matrisler, dinamik analizler için olmazsa olmazlardır. Gerek elle hesap yapıldığında, gerek programlar kullanıldığında, şuan aklıma gelen kullanılan bölümler bunlar.

  18- İnşaat mühendisliğinde pratik tecrübe nasıl edinilir?
  Pratik tecrübe bence başkasının tecrübesinden faydalanarak elde edilir.

  19- İnşaat mühendisliği öğrencileri haftada kaç saat matematik dersi görüyor
  Tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım 4 saatti.

  20-inşaat mühendisliğine gönül verenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
  Hangi alana yöneliyorsa mühendis, kendi alanının gerek teorisine gerekse uygulama alanına kesinlikle çok hakim olmalıdır ve bunun çalışmalıdır. Ancak bu şekilde başarı yakalanır ve diğer meslektaşlardan bir fark yakalanır.
   
Yükleniyor...