Matthew Fox Kimdir,Matthew Fox Biyografi

'Biyografi' forumunda By RiZeLi tarafından 17 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Matthew Fox Kimdir
  Matthew Fox Biyografi
  Matthew Fox  Matthew Fox, 1966 doğumlu Amerika'lı dizi ve sinema oyuncusu. Lost adlı ödüllü ve çok sevilen dizide Dr. Jack Shephard karakterini canlandıran Fox, 2004de Golden Globe Ödülü'ne aday gösterildi.

  Matthew Fox, 14 temmuz 1966da Loretta ve Francis Foxun üç oğullarından ortancası olarak Crowheart, Wyomingdeki ailesine ait at çiftliğinde dünyaya geldi. Wyoming yakınlarındaki Pavillionda Wind River Lisesinden mezun olmasının ardından Kolombiya Üniversitesi Ekonomi Bölümüne kabul edildi ve önce Massachusettsdeki özel Deerfield Akademisinde 1 yıl hazırlık sınıfını okudu. Kolombiya Üniversitesine devam ettiği süre boyunca Columbia Lions (Kolombiya Aslanları) futbol kulübünün bir üyesi olan Fox, takımın 42 maç süren yenilgi serisini kırdığı geceki maçta oynadı.
  1988de mezun olan Fox, Wall Streetde bir kariyer yapmak için gittiği bir iş görüşmesinde oraya ve bu mesleğe ait olmadığını anladı. Kız arkadaşının model ajanlığı yapan annesinin tavsiyesiyle modelliğe başlayan Fox, Atlantik Tiyatro Ekibi (Atlantic Theatre Company) ile birlikte oyunculuk yapmaya başladı ve ardından New Yorktaki Film ve Televizyon Okuluna (School for Film and Television) devam etti.

  25 yaşında ilk oyunculuk sınavını Wings dizisinin bir bölümünde veren Matthew Fox, aynı sene kısa süren dizi Freshman Dormda baş rollerden birini oynadı. Hala yeterince tanınmamışken çeşitli yardımcı roller için teklifler almaya devam etti ve 1993de My Boyfriends Back ile ilk kez daha büyük bir yapımda yer buldu. 1994de Party Five adlı dizide, anne ve babasını araba kazasında kaybetmiş beş kardeşten birini (Charlie Salinger) canlandıran Fox, bu dizideki rolüyle birçok magazinde yeraldı ve genç kızların hayranlığını kazandı. 1996da People Magazine tarafından Dünyanın 50 En Güzel İnsanı arasında seçildi.

  Fox, altı sezon sonra Party Five dizisinin sona ermesinden bikaç yıl sonra bu kez The Haunted adlı dizide oynamaya başladı fakat dizi diğeri kadar ilgi görmedi.

  2004de Lost adlı dizide Dr. Jack Shephardı canlandırmaya başlayan Matthew Fox, aslında dizideki yardımcı rollerden James Sawyer Ford rolü için denemelere katılmıştı. Ancak yapımcılardan J. J. Abramsın onu Dr. Shephard rolü için beğenmesiyle Fox, dizide başrolü almış oldu. Söylendiğine göre gizli olan tüm pilot senaryoyu okumasına izin verilen aktör, aynı zamanda dizide en yüksek ödemeyi alan oyuncu oldu.

  2005de Lostdaki rolüyle Golden Globea aday gösterilen Fox, 2005 Satellite Award ve 2006 Televizyon Oyuncuları Derneği Ödülünü (Screen Actors Guild Award) kazandı.

  Matthew Fox, 1992 yılından beri Margherita Ronchi ile evli ve çiftin Kyle ile Byron isimli iki çocukları var. Philadelphia Eagles ve Toronto Blue Jays takımlarını tutan Fox, her pazar Lost dizisindeki arkadaşlarıyla evinde parti düzenliyor.

  ALıntı
   
Yükleniyor...