MEB Ödev sitelerine karşı çıkıyor..

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 30 Ara 2008 tarihinde açılan konu


 1. MEB tüm ödev sitelerini kapatıyor..

  [​IMG]


  Ödev sitelerini mercek altına alan Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Kopyala yapıştırcı’ öğrenciye zayıf not ve disiplin cezası uygulayacak. O siteler de engellenecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin ödev ve araştırmalarında son dönemde sıkça başvurduğu “internetten kopyala-yapıştır” yöntemine karşı harekete geçti.

  Okul yönetimleri ve öğretmenlerden gelen şikayetlerin artması üzerine internet üzerinden ödev hazırlayan öğrencilerle ilgili yaptırımlar uygulanmaya hazırlanıyor. Bakanlık internetten ücretli yayın yapan ödev sitelerinin hukuki yapısını da incelemeye aldı.

  Yapılan incelemede ödev sitelerinde binlerce konuda her türlü ödevin bulunduğu belirlendi. Bakanlığın uygulamayı düşündüğü yaptırımlar arasında, sitelerden emek harcamadan ödev satın aldıkları belirlenen öğrencilere zayıf not verilmesi ve “kopyala-yapıştır” yöntemini alışkanlık haline getirenlere yönelik disiplin cezası verilmesi de yer alıyor.

  Bakanlık ayrıca sayıları yüze yaklaşan “hazır ödev” siteleriyle ilgili hukuki inceleme de başlattı. Bakanlık hukuki inceleme sonunucuna göre bu sitelere erişimin engellenmesi için gerekirse mahkemelere dava da açacak.

  TEMBELLİĞE ALIŞIYORLAR

  MEB yetkilileri, “hazır ödev” sitelerinin öğrencileri tembelliğe alıştırdığını belirterek şunları söylediler: “Ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Bu konuda öğretmenlere büyük sorumluluk düşüyor. İşin ilginç yanı, öğretmenler de internete girip, kendi yapmaları gereken planları kopyaladılar önce. Daha sonra da öğrencilere yönelik ödev siteleri ile kolaycılık ortaya çıktı. Burada asıl sorun etik ilkeler ve öğrencilerin tembelliğe sevk edilmesidir.”

  GOOGLE KARŞI ÇIKMIŞTI

  Dünyaca ünlü arama motoru “Google”, tüm dünyada öğrencilere hazır ödev ve tez pazarlayan sitelerin ilanlarını kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Ödev siteleri Türkiye’de yıllık 20 YTL ile 30 YTL arasında ücretlerle hizmet veriyor. Ödev sitelerinde her dersin konusuyla ilgili ayrıntılı ödevler, çok sayıda kitabın özeti, araştırma projeleri bulunuyor.
   
 2. Cevap: MEB Ödev sitelerine karşı çıkıyor..

  İnternetten öğrencilerin büyük çoğunluğunun söz konusu bu ödev sitelerinden yararlandığı bir gerçek. Hazır ödevde yorum katılmadığı gibi öğrencinin bu gücü de kayboluyor. Araştırma ve inceleme yapılmadan bir kapak yapıp sunuluyor. “Kopyala yapıştırla” öğrencinin bir kazanımı yok.

  Sorunun çözümü öğretmenlerin verdiği ödevin niteliğini değiştirmesi ile mümkün olacaktır. Verilen ödevler yoruma dayalı konular olursa öğrenci internetten yararlansa da “kopyala - yapıştır” yöntemini kullanamayacaktır. Örneğin edebiyat dersinde öğrenciden bir romanın özetini istemektense söz konusu bu romanın öğrencide bıraktığı izlenimleri istemek daha doğru olacaktır.

  MEB’in konulara ilişkin web sitelerinden yararlanabileceğinin de veli ve öğrencilerce bilinmesi gerekir.

  Güzel bir paylaşım Yaren! :f40:
   
 3. Cevap: MEB Ödev sitelerine karşı çıkıyor..

  Güzel bir paylaşım Yaren! :f40: TEŞEKKÜRLER .
   
 4. Cevap: MEB Ödev sitelerine karşı çıkıyor..

  Milli Eğitim Bakanlığının, bu girişimiyle ödev sitesi adı altında porno içeriğiyle öğrenci ve gençleri istismar eden bazı siteleri, zararlı ve sakıncalı bulduğu gerekçesiyle kapatacağı da edinilen bilgiler arasında...

  Ayrıca Bakanlığın, sitelerden emek harcamadan ödev indiren öğrencilere zayıf not ve “kopyala-yapıştır” yöntemini alışkanlık haline getirenlere yönelik disiplin cezası verilmesi gibi bir düşüncesinin olacağını da zannetmiyorum.
   
 5. Cevap: MEB Ödev sitelerine karşı çıkıyor..

  ama bazı ögretmenlerimiz internetten araştırın diyoooooooooo
   
Yükleniyor...