Mehmet Akif Ersoy' un Doğum Günü

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Misafir tarafından 20 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. mehmet akif ersoyun doğum tarihi, mehmet akif ersoyun doğum ve ölüm tarihi, mehmet akif ersoyun doğum yeri nedir? söyleyebilir misiniz?
   
 2. Cevap: Mehmet Akif Ersoy' un Doğum Günü

  Mehmet Akif Ersoyun Doğum Tarihi ve Yeri

  Mehmed Âkif 20 Aralık 1873’te Fattih’in Sarıgüzel mahallesinde doğdu.
  Âkif’in babası Temiz Tahir Efdendi, annesi ise Buharalı Emine Şerife Hanımdır. Ailesinin ilk çocuğu olan Âkif’e babası ebced hesabı ile doğum yılına tarih düştüğü için Ragif adını verdi. Fakat bu isim pek kullanılmadığı için annesi ve arkadaşları tarafından Âkif diye çAğrıldı. O da sonra bu adı kabullendi.

  Mehmet Akif Ersoyun Ölüm Tarihi ve Yeri
  Mehmed Akif 27 Aralık 1936 yılında 63 yaşında iken vefat etti.
  Devrin hükümeti ve onun keyfine kendisini mahkum eden bir kısım güdümlü basın, Akif’in, uzun bir firaktan sonra önce vatana, sonra da ebedi aleme visaline ilgi göstermediğinden, resmi, cenaze merasimi yapılmadı, ama hiçbir davet ve teşvik görmeden gönlünün sesine uyarak gelen yüz binlerce vatan evladı Beyazıd meydanını doldurdu.
  Muhteşem bir namazdan sonra çoğu üniversiteli olan gençler bayrağa ve kabe örtüsüne sarılı olan tabutu adeta parmakları üzerinde taşıyarak Edirnekapı Mezarlığına götürdüler. Okunan Kur’an ve ilahilerden sonra hep bir ağızdan istiklal marşını söyleyerek defnettiler.
   
Yükleniyor...