Mehmet Akif Ersoy'un Safahat Adlı Kitabının Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 14 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mehmet Akif Ersoy'un Safahat Adlı Kitabının Kısaca Özeti


  Safahat , Mehmet Akif Ersoy'un 1911-1933 yılları arasında yayımladığı yedi şiir kitabındaki şiirleri bir araya getiren eseridir.Kitap, daha önce Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım, Gölgeler adıyla ayrı ayrı basılan kitapların biraraya getirilmesiyle oluşturuldu. Sonraki baskılarına, Mehmet Akif'in kitaplarında yer vermediği bazı şiirleri de eklendi.

  Yedi cildin birinci kitabı olan Safahat Mehmet Akif’in ilk şiir kitabı olarak 1911’de yayınlanmıştı. Kitap, Safahat diye anılan başlıksız bir giriş şiiri ile; bu şiir ise Oku kelimesi ile başlar. Manzum hikaye özellikleri taşıyan 44 şiir içerir.

  Mehmet Akif'i Akif yapan ahlakıdır. Akif ahlaklı bir ahlakçıdır.Safahat'ı da Safahat yapan O'nun bu ahlakçı çehresidir. Safahat'ta şiirleri okurken zihninizde, çevresine sürekli bu perspektiften bakan, tenkid eden, hiddetlenen, isyan eden tok sesli bir şair imgesi düşer. Akif Safahat'ta, kendisinebîr mesuliyet ideali arar ve kurar. Safahat için, özelde Akif'in, genelde milletin hayat-sanat okulunun sınıftan diyebiliriz.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...