Mekana Göre Damatlık Seçimi

'Sosyal Konular' forumunda Blue tarafından 3 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mekana Göre Damatlık Seçimi

  Evlilik hayatın bir dönüm noktasıdır. Evlenme bazen güzellik ve refaha doğru gidiş, bazende zor şartlarla mücadele etmektedir. Evlenmek tekil yaşamdan ortak yaşama geçiş niteliğini de taşıma anlamınada gelmektedir. İşte bu dönüm noktası kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de iyi başlangıç olarak görülmektedir. Yeni bir hayata iyi başlamak için iyi ve hoş başlamanın ilk adımı olarak damatlık seçimiyle başlamaktadır. Gelin için gelinliğin ne kadar önemi varsa damat içinde damatlığın o kadar önemi vardır.

  Damatlık seçimini yaparken aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurmak gerekir.

  - Abiye, nişan kıyafeti, kadın takım elbisesi veya gelinliğin görünütüsü ile şeklini dikkate almak gerekir. Bu abiye, nişan kıyafeti veya gelinliğin üzerinde bulunan taş veya renklerin yanı sıra aksesuarıda baz alınır. Kısacası ya uyum sağlanmalı veya tam zıtlık yaşanmalıdır.

  -Mevsime göre damatlık seçimi yapılmalıdır. Yazın yünlü, kışın ise ferah tutucu bir damatlık seçerseniz düğününüz tamamen ızdırap içerisinde geçeceğini unutmayın. (Bazı istisnalar kaideyi bozmaz.)

  - Üzerinize kalıp gibi oturan damatlık seçimi yapmalısınız. Bol veya aşırı dar olan damatlık içerisinde rahat edemeyeceğiniz gibi uygunsuz görüntülere neden olabilir. Bu da siz ve yanınızdaki kişiyi rahatsız edebilir. .

  -Damatlığınızı yaptırıyor veya satın alıyorsanız kumaş kalitesini dikkate almalısınız.

  -Damatlığınızı yaptırırken alacağınız erkek aksesuarlarıyla da uyum içerisinde olmalı. Ya aksesuarlarınıza göre damatlık almalısınız veya aksesurlarınızı damatlığınıza göre seçmelisiniz. Damatlık olarak sadece takım elbiseyi görüyorsanız eğer; iç çamaşırı (eğer açık renkli ve iç gösteren bir gömlek seçiyorsanız o zaman iç çamaşırınız açık renkli ve uyumlu olmalıdır.), gömlek, "papyon, fular, kravat vs) birtanesi, yelek seçimi veya rengi, çorap ve ayakkabı seçiminiz takım elbiseyle uyumlu olmak zorundadır.

  -Bazı çevrelerde takım elbise seçimini ten rengiyle uyum içerisinde de tutuyor. Bu seçim kentsel bölgelerde dikkate alınmıyor. Zamanlar aykırılıkta kişiyi şık gösterdiğini de unutmayın.

  - Damatlık seçimi yaparken en önemli unusur, mekana göre damatlık seçimidir. Gelinlik ve damatlık seçimi mekana görede yapılmaktadır. Bulunduğunuz mekana göre damatlık seçimini yapamazsanız bu kez aykırılık gösterilmektedir. Mekan seçimi ise toplumun bir aynasıdır. Yaşadığınız tarz ve nitelik düğün mekanını göstermektedir. Düğün yapacağınız mekanları tanımadan önce çevreniziniz niteliğini belerlemeniz gerekmektedir. Bir kişinin çevresinin etkinlik kültürünü göstermektedir. Kültür etkinliği karmaysa düğünün niteliği de karma olmaktadır.

  - Nişan, nikah ve düğün mekanları 5 şekilde olmaktadır. Bunlar, balo ve otel salonları, köşk ve saraylar, düğün salonları (bunlarda kendi aralarında ayrılmaktadır.), açık alanlar (ormanlık alanları, stadlar, yatlar ve plaj kenarları)
  - Bunun dışında nişan bazı yerlerde evde yapılır. Düğün yapılmaz sadece yemek ve belediye nikahı kıyılara geçiştirilir.

  Düğün mekanını seçtikten sonra, damatlığınızın niteliği de kendini gösterektedir. Örneğin: Deniz kenarı ve plajda nikahınız kıyılacak. Düğününüzde burada olacak. Gelinlik plaja uygun olarak yapıldı. Damat plaj kenarında yapılacak olan düğün için siyah bir takım elbise ve ceketin altından yelek ile papyon bağaltmış. Gelinlik ise havada ve mekana uygun bir şekilde bir gelinlik tercihi yapılmış. Böye bir ortamda damadın hareket ve tavırlarını düşünün. Düğünü bir kapalı alan içerisinde yani düğün salonunda yapılacak bir düğünü düşünün. Damat buraya spor kıyafetlerle geliyor. Gelin ise kabarık bir gelinlik giymiş. Damadın ise burada ne kadar tezat düşeceğini siz tahmin edin... Örneklerde de görüldüğü gibi mekana uymayan giyisiyi giymek aykırılık getirmektedir. Sizler bulunduğunuz çevreyi ve nişan, nikah veya düğün yapacağınız mekanı bildiğiniz için giyeceğiniz damatlık seçiminide ona göre yapmalısınız. Şöyle bir damatlık veya Smokin giyin diyemiyoruz. Damatları bu şekilde yönlendirerek tabular arasında sıkıştırmak istemiyoruz. Kılık ve kıyafet seçimi göreceli bir kavramdır. Renkler ve zevkler, aykırılık ve olumluluk kişiye özel olduğu için niteliği de damat ve ailesi belirler. Kişi aldığı kıyafet içerisinde mutluysa sorun yok demektir....
   
Yükleniyor...