Mekke Şehri Hakkında Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 27 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mekke Şehri Hakkında Kısa Bilgi  Mekke Arap Yarımadası'nda Hicaz eyaletinin başkenti ve Suudi Arabistan'ın en büyük şehridir.

  Mekke İslam dininin kutsal kabul edilen şehri ayrıca Şehirlerin Anası' diye nitelendirilir. İbrahim Peygamber'in M.Ö. 2000'lerde yerleştirdiği hanımı Hacer ve oğlu İsmail'in etrafında inşa edildiğine inanırlar.Mekke şehrinin bilinen en eski adı Bekke'dir.20 Nisan 571 tarihinde İslam dininin son peygamberi Muhammed burada dünyaya gelmiştir.

  Kuranı Kerimdeki Alak suresi 610 yılında bu kentte vahyolunmaya başlamıştır. 630'da kent müslümanların denetimine geçmiştir. 630'da ünlü Veda Hutbesi bu kentte irad edilmiştir. 1517-1917 arasında Mekke Osmanlı yönetiminde kalmıştır.Mekke her yıl hicri-kameri Zilhicce ayında milyonlarca hacıya ev sahipliği yapmaktadır.

  Mekke yüzyıllarca bir hac merkezi olarak kalan Mekke zamanla büyüdü ve Arap Yarımadası'nın önemli bir ticaret şehri haline geldi. İsmailin soyundan gelen ve şehrin en soylu ailesi olan Kureyşoğulları'na mensub olan Muhammed 571'de burada doğmuştur.

  İslam dinine göre 40 yaşına kadar burada yaşadıktan sonra Mekke yakınlarındaki Hira mağarası'nda Kur'an kendisine indirilmeye başlanmış ve en son İlahi dini bu şehirde açıklamıştır. Yeni dini kabul etmeyen Mekkelilerle ve özellikle şehrin ileri gelenleri ile büyük mücadelelerde bulunmuş, Mekke'de yaşam imkanı kalmayınca da Medine şehrine göç etmiştir.
   
Yükleniyor...