Mekke'de Osmanlı’nın son mirası yıkılıyor!

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 7 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Osmanlının son mirası da yıkılıyor

  Mekke de Osmanlının son mirası yıkılıyor.. Mekkede bulunan Umm Al-Qura Üniversitesinin geliştirdiği Kâbeyi genişletme projesi Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından kabul edildi. Projeye göre Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinana hazırlatılan ve 1590 yılında Mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Osmanlı revakları ve kubbeleri de alanın 20 metre genişlemesi dolayısıyla yıkılmak zorunda kalacak.


  Daha önce de Kâbenin genişletilme projeleri kapsamında yıkılması gündeme gelen revak ve kubbelerin kaderini dönemin Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal devreye girerek kurtarmıştı.

  [​IMG]
  Osmanlı Revakları

  Uzmanlar ise tahta kemerleri taş vetuğlayla çevrilerek üzerine 500 küçük kubbe yapılan Osmanlı revaklarının yıkılacak olması konusunda ikiye bölündüler. Osmanlı mirası mı yok ediliyor yoksa proje bir mecburiyet mi konusunda fikir ayrılığına düşen uzmanlara göre Ecyad Kalesinden sonra kalan son Osmanlı izini de silme amacını taşıyor. Kabenin hemen yanındaki Kale de birkaç yıl önce yıkılıp yerine otel yapılmıştı.

  (vatan)
   
  Son düzenleme: 7 Kas 2011
Yükleniyor...