Soru Meksikanın Resmi ve Tam adı nedi kısa

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Habibe tarafından 16 Mar 2016 tarihinde açılan konu

 1. Meksikanın Resmi ve Tam adı nedi kısa

  Meksika halk Cumhuriyeti
  Birleşik Meksika Devletleri

  MEKSİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
  19'uncu yüzyılda İspanya'dan bağımsızlığını kazandığında, demokratik yapısını kendisine örnek alan Meksikalılar ülkelerinin adını da 'Meksika Birleşik Devletleri' (Estados Unidos Mexicanos) olarak belirledi. Hâlâ geçerli olan bu isim, günümüzde sadece resmi belgelerde ve banknotların üzerinde kullanılıyor

  "MEKSİKA, MEKSİKA'DIR"
  "Artık başka ülkeleri taklit etmemize gerek yok" diyen Felipe Calderon, ülkenin resmi adının sadece 'Meksika' olması için düğmeye bastı. Ülke adının değiştirilmesini öngören bir yasa tasarısını dün Kongre'ye gönderen Devlet Başkanı, önerisini "tabirimi maruz görün ama Meksika'nın adı Meksika'dır" sözleriyle savundu.

  Calderon'un teklifinin hayata geçebilmesi için Kongre'nin iki kanadının yanı sıra 31 eyalet meclisinin çoğunluğu tarafından onaylanması gerekiyor

  MEKSİKA KELİMESİ NEREDEN GELİYOR?
  Meksika adı, ülkenin başkenti Mexico City'de yerleşmiş olan ve daha sonra Aztek İmparatorluğu'na katılan Mexica kabilesinden geliyor.

  Kongre'de milletvekili olduğu 2003 yılında da benzer bir tasarı hazırlayan Calderon, o dönemde amacına ulaşamamıştı. Meksika Devlet Başkanı'nın görevi devretmesine bir hafta kala konuyu tekrar gündeme getirmesi sembolik bir adım olarak değerlendiriliyor.

  Felipe Calderon devlet başkanlığı görevini 1 Aralık tarihinde Kurumsal Devrimci Parti'den Enrique Pena Nieto'ya devredecek.