melanalin hangi besinlerde bulunur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. melanalin hangi besinlerde bulunur hastalığı nasıl tedavi edilir

  Cevap: melanalin hangi besinlerde bulunur

  Melanin pigmenti, insan vücudunda bir çok görevler üstlenmiş bir renk pigmentidir. Hipofiz bezinden salgılanan MSH (melanin uyarıcı hormon) sayesinde vücudumuzda üretilir ve deriye ,göze,saçlara renkveren bir maddedir.
  Melanin sentezinden bir gen sorumludur.Bu genin hatalı olması sonucu Albinizm denilen olgular ortaya çıkar.
  Melanin pigmenti oranı az olan saçlar açık renkli yani sarı, çok olanlar ise koyu renklidir.Yaşımız ilerledikçe vücuttaki melanin azalabilir. Melanin üretiminden sorumlu hipofiz bezinin görevini tam olarak yerine getirememesi sonucu yaşlılık belirtilerinden saçın ağarması gibi sonuçları olur.
  Melanin göze rengini veren pigmentlerden birisidir.Gözü zararlı ışınlardan korur. Gözün görme gücünü arttırır.Melaninin, gözü zararlı ışınlardan koruyamadığı durumlarda da katarakt meydana gelir.
  Güneş ışığı D vitamini ön maddesini ( 7- dehidrokolesterol ) esas D vitaminine dönüştürür.D vitamini kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir.Güneşi az olan bölgelerde melaninin az üretilmesi sayesinde vücut güneşten faydalanabilmiş olur.
  Hücre içindeki kromatoforda bulunan melanin pigmenti sayesinde insanların cilt renkleri belirlenir. Melanin pigmentinin etkin olabilmesi güneş ışınlarına bağlıdır. Cilt ne kadar fazla güneş ışınına maruz kalırsa o kadar fazla melanin pigmenti oluşur.Böylece cilt rengimiz koyulaşır.Bir nevi bedeni güneşin zararlı etkilerinden koruyarak,Daha hassas hücrelerin zarar görüp kanserleşmesini önler.Yani melanin vücudumuzu güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruyarak zarar görmesini engeller.Yine de güneşin zararlı ışınları bu koruyucu kalkanları aşıp vücuda zarar verebiliyor.
  İnsan vücudunun çeşitli yerlerinde melanin birikirse çiller ortaya çıkar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...