Meme Kanseri Riskine Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Meme Kanseri Riskine Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

  [​IMG]


  Yaş ilerledikçe meme kanserine yakalanma riski de artmaktadır. Geçtiğimiz yıl pek çok başarılı ve ünlü kadının peş peşe meme kanseri ile mücadele etmesi kadınların bu konuda daha hassas olmaları gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

  Erken teşhis ile tedavi edilebilir bir kanser türü olan meme kanseri geç teşhis ve tedavi ile de ne yazık ki kanser ölümleri sıralamasında ilk sırada yer alıyor.

  Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 150 bin kişi meme kanserine yakalanıyor. Kadınların bilmesi gereken bazı rakamsal ifadelere bir göz atalım. 40-49 yaş arası her 66 kadından 1’inde, 50-59 yaş arası her 40 kadından 1’inde meme kanserine yakalanma riski vardır. Bu risk yaş ilerledikçe artmaktadır.

  Meme kanserine yakalanmamak, sevdiklerinize erken veda etmek zorunda kalmamak için birkaç küçük önlemi mutlaka alın. Bunların başında bilinçli yaklaşım gelmektedir. 40’lı yaşlardan itibaren yılda bir kez mamografi çektirin. 20 yaşından sonra ayda bir kendi kendinize elle muayeneyi ihmal etmiyin. Elinize herhangi bir kitle gelirse utanmadan, sıkılmadan ve geciktirmeden bir hekime görünün.

  Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve hayatınızda spora mutlaka biraz yer açın. Sağlıklı yaşlanmak için bu iki öneriyi kulak arkası etmeyin.

  Anne, kız kardeş gibi birinci derecede ki akrabalarınızda bu hastalığa yakalananlar olmuş ise, hiç doğum yapmamış, çocuk emzirmemiş ve ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğurmuş bayanlar ile ilk adeti 12 yaşndan önce görenler meme kanseri riski altındadır bunu hiç unutmayın.

  Evde kendi kendinize elle kontrollerinizi adetin bitiminden 4-5 gün sonra yapmalısınız.

  A ve C vitamini yönünden zengin taze meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Katı yağlar yerine zeytinyağı kullanımına ağırlık verin. Sigara ve alkolden mümkün olduğunca uzak durun.