Meme Kanseri Riskini Azaltmak İçin Ceviz Tüketin

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 18 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Göğüs Kanseri Riskini azaltmak için ceviz
  Ceviz meme kanseri riskini azaltıyor
  Meme Kanserine karşı ceviz


  [​IMG]

  Cevizin kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir rolü olduğu zaten bilinmekte. Yapılan yeni araştırmalar, cevizin göğüs kanserine karşı da koruyucu etkisinin bulunabileceğini gösteriyor. Buna göre, cevizde bulunan bitkisel sterollerin tümörlerin büyümesini yavaşlattığı görülmüş. Günde iki avuç dolusu ceviz yememiz öneriliyor.

  Amerikalı araştırmacılar, kadınların ceviz yiyerek meme kanseri riskini azaltabileceklerini bildirdiler.
  ABD’nin West Virginia eyaleti Huntington kentindeki Marshall Üniversitesi Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, deneylerinde meme kanseri gelişen türden laboratuvar fareleri kullandılar. Farelerin bir kısmına insanlar gibi günde bir avuç ceviz yedirilirken, diğerleri normal beslendi. Deneyin sonunda ceviz yiyen farelerde küçük ve az tümör oluştuğu ve bu farelerde meme kanserinin diğerlerine oranla çok geç oluştuğu saptandı.

  Araştırma üzerinde çalışanlardan Elaine Hardman, cevizin, kurabiyelerden, patates kızartmasından ya da cipslerden daha iyi olduğunu belirterek, sağlıklı beslenmenin tüm kronik hastalıkları önlediğinin bilindiğini kaydetti.

  Hardman, bu araştırmanın laboratuvar hayvanları üzerinde yapılmasına karşın olasılıkla insanlar üzerinde de aynı etkiyi göstereceğini söyledi.

  Denver’de toplanan Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği’nde de sunumu yapılan araştırmada, cevizin tek başına, aralarında omega 3 yağ asidi, antioksidan ve bitkisel sterol gibi kanserin ilerlemesini yavaşlatan birçok madde içerdiğine dikkati çekildi.
   
Yükleniyor...