Mendelin çalışmalarında karşılaştığı sorunlar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Burcu tarafından 20 Tem 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kalıtım biliminin öncüsü botanikçi Johann Gregor Mendel, bitkiler üzerine yaptığı çalışmalarda, bir türün özelliklerinin kalıtım yoluyla sonraki kuşaklara aktarıldığını bulmuştur. 20. yüzyılın başlarında yapılan deneylerle Mendel'in öne sürdüğü ilkeler, doğrulanmış olup, kalıtım kuramının bütün canlılar için geçerliliği saptanarak, biyolojinin temel ilkelerinden biri haline gelmiştir.

  1851-1853 arası bu kurumda doğa bilimleri ve botaniğin yanı sıra , kendisine daha sonraki araştırmalarında yararlı olacak istatiksel yöntemler konusunda öğrenim gören Mendel, 1854’te Brünn Teknik Okulu’nda fizik ve doğa tarihi dersleri için yedek öğretmenlik görevine getirildi.

  Bu dönemde başladığı bitki melezleme çalışmalarını 1861’e değin sürdürdü.O yıl manastırın baş rahipliğine atandığından ,zaman ayıramadığı bilimsel araştırmalarını büyük ölçüde azaltarak manastırı dini vakıflara daha çok katkıda bulunmaya zorlayan bir yasa nedeniyle yerel hükümetle ve eğitim bakanlığı ile uzun yıllarını alacak bir mücadeleye giren mendel, bu dönemde bir yandan manastırın yönetimi ile ,bir yandan da 1876’da yönetim kuruluna atandığı bir Maravya bankasının işleri ile uğraştı.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Mendelin çalışmalarında karşılaştığı
 1. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,086
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,498
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,369