Menekşe Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

'Kadınca' forumunda Habibe tarafından 19 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Menekşe Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  [​IMG]
  Menekşe yılın büyük bir çoğunluğunda çiçek veren renkli ve güzel bir bitkidir. Nazik ve kırılgan olan menekşelerin bakımında çok dikkatli olmak ve uygun ortamı tam anlamıyla sağlamak gerekir.

  Evde menekşe yetiştirmek isteyenlerin çiçeğin istediği ortamı sağlamaları önemlidir. Aksi takdirde bir kısır döngü içine girer ve hep başa dönmek zorunda kalabilirsiniz.

  Menekşeler için doğrudan güneş ışığı şart değildir. Dolaylı ışıklarda da menekşe yetiştirilebilir. Ilık bir ortam menekşe için idealdir. Çok sıcak ve soğuk havalarda hassas yapısı zarar görebilir, yaprakları yanabilir.

  Özellikle kış aylarına menekşenizi soğuktan korumalı ve suyunu ihmal etmemelisiniz. Yine yaz aylarında haftada en az iki kere çiçeğinizi sulamalı ve onu susuz bırakmamalısınız.

  Menekşelerin ne kadar hassas olduğu konusuna değinmiştik. Bu nedenle şu konuları da belirtmeden geçmeyelim. Saksının altındaki kapta su kalmamasına özen gösterin. Sulamadan sonra saksının altında ki kapta su birikmiş ise o suyu hemen boşaltın. Her sulamada aynı ölçüde su verin.

  Menekşe yetiştirmede dikkat isteyen bir diğer konuda sık sık saksı değiştirmemek olacaktır. Bunun aksi durumlarda çiçeğiniz gelişmeyecek ve sizi üzecektir.

  Menekşe için yayvan ve geniş ağızlı saksılar tercih edin. En önemlisi ise saksıların altında drenaj deliği olmasına özen gösterin. Menekşe bakımında en önemli noktalardan birisi budur.
   
Yükleniyor...