menisküs nedir neden olur

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 7 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Menisk nedir? anlamı nedir

  Menisküs C harfi şeklinde parlak beyaz renkte, yumuşak kıvamda bir kıkırdaktır.

  İnsanlarda dizin içinde yerleşmiş iç ve dış menisküs olmak üzere her dizde iki adet menisküs bulunur, diz için çok önemli görevleri vardır: Kıkırdakların beslenmesine katkıda bulunur, yük emici görev yapar, eklemin uyumunu arttırır ve diz duyusunda önemli bir algılayıcıdır. Menisküsler bu önemli görevlerinden dolayı dizin vazgeçilmez yapılarıdır. Menisküsü çıkarılmış hastalarda erken yaşlarda dizde Osteoartrit (kireçlenme) kaçınılmazdır.

  Sporcularla özdeşleşen menisküs yaralanması küçük bir zorlanma düşme çarpma şiddetli bedensel egzersizler aşırı gerilme gibi hareketler sonucunda ortaya çıkabiliyor.

  Menüsküs Teşhisi

  -Hastanın dizine darbe alıp almadığı, şikayetleri teşhiste yardımcıdır.

  -Muayenede menisküsü düşündüren bazı testler vardır.

  -Görüntüleme yöntemlerinden de en faydalısı yumuşak dokuyu gösterdiği için MR’dır.

  -Yine de yırtıkların tamamı MR’la görülmeyebilir.

  Menisküs çeşitleri nelerdir
  Medial menisküs; iç tarafında yer alır diz kıkırdak yarım daire parçasıdır. medial menisküs amacı faaliyetleri sırasında tibia ve femur kemikleri arasındaki kuvvet azaltmak gibi yürüme, koşma ya da atlama olduğunu. diz medial tarafında menisküs zarar görebilir zaman çevirerek. cerrahi müdahale bazen gerekli olduğu halde Kıkırdak gözyaşları genellikle konservatif tedavi ile çözülebilir.

  Lateral Menisküs: Lateral menisküs de dış semilunar fibrokartilaj denilen, bir olan fibrokıkırdak iç lateral tarafında yayılan bant diz eklemi. Bu iki biridir menisküs diz, olması, diğer medyal menisküs . Neredeyse dairesel ve medial daha eklem yüzeyinin büyük bir kısmını kapsar. Bu arada yaralanan veya diz büküm veya görülen, doğrudan kuvvet uygulayarak yırtılmış olabili.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Tem 2014