Menkıbeler

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 2 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Menkıbe Sözlük Anlamı: Arap ordularının Orta Asyaya girmeleri sonucu ortaya çıkan yeni bir edebiyat türüdür..
  Dini sahsiyetlerin meziyetlerini ve din uğruna yaptıklarını anlatan eserler dini hikayeler öykülerdir..  ADAMIN biri parasını sakladığı yeri unutmuştu. Ne kadar düşündü ise de günlerce aramasına rağmen parayı sakladığı yeri bir türlü hatırlayamıyordu. "Benim bu derdime bir çare bulursa o bulur" diyerek doğru İmam-ı A'zam Hazretleri'nin huzuruna gitti. İmam-ı A'zam dedi ki: "Bu senin meselen fıkıhla ilgili değil ama, yine de sana bir akıl vereyim: Sen git bu gece sabaha kadar namaz kıl. Ümit ediyorum ki, paranı koyduğun yeri hatırlarsın." Adam o gece sabaha kadar ibadet etmeye karar verip abdest aldı, namaz kılmaya başladı. Daha gecenin yarısı bile olmadan parayı koyduğu yeri hatırladı. Namazı bıraktı, doğru parayı koyduğu yerden alıp yattı. Sabah olunca İmam-ı A'zam'a, "Allah senden razı olsun, bu derdime de çare buldun. Daha gecenin yarısında parayı koyduğum yeri hatırladım" deyince, Hazret-i İmam, "Keşke sabaha kadar ibadete devam etseydin. Çünkü şeytan senin sabaha kadar ibadet etmene tahammül edemediği için daha gecenin yarısında sana hatırlatmış. Sabaha kadar da şükür namazı kılsaydın daha iyi ederdin. Sen parayı bulunca namazı bıraktın" ifadesini kullandı.


  Bir Hadis

  "Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de cennete götürür."

   
 2. Cevap: Menkıbeler

  Gencin birisi Kâbe'de hep,
  "Ey dogrularin yardimcisi olan Allahım, ey haramdan sakinanlarin yardimcisi olan Allahım, sana hamdü sena ederim" diye dua eder.
  Bu durum herkesin dikkatini çeker.
  Birisi, (Neden hep ayni duayi yapiyorsun, baska bir sey bilmiyor musun?) der.
  O da anlatir:
  7-8 sene önce yine Kâbe'de iken içi altin dolu bir torba buldum. Tam 1000 altin vardi. Içimden bir ses (Bu altinlarla, sunlari sunlari yaparsin) diyordu. Hayir dedim kendi kendime, bu benim degil, baskasinin mali,kullanmam haram olur dedim.
  Bu sirada birisi, "söyle bir torba bulan var mi?" diye bagiriyordu. Çagirdim onu, nasil bir torbaydi, içinde ne vardi diye sordum. Torbayi tarif etti ve içinde 1000 altin vardi dedi. Al öyleyse torbani diyerek verdim. Adam torbayi açip içinden bana 30 altin verdi. Pazara gittim. Temiz yüzlü genç bir esiri överek satiyorlardi. Gencin temizligi dikkatimi çekti. Yanlarina gittim, bu köle için ne istiyorsunuz dedim. 30 altin dediler. Adamdan aldigim 30 altini verip genci satin aldim.Bir iki yil geçti. Genç çok çaliskan, çok edepli idi. Onu aldigima çok memnun olmustum. Bir gün onunla giderken karsidan iki üç kisi geliyordu.
  Genç bana dedi ki,Efendim, ben Fas emirinin ogluyum. Bu gelenler babamin adamlari. Beni buldular. Senden beni satin almak isterler. Sen iyi bir insansin, onlara 30 bin altindan asagiya satma) dedi.
  O kisiler yanima geldi, bu esiri bize satar misin dediler. Satarim dedim. 60 altin verelim dediler. Olmaz dedim. Iyi ama sen bunu 30 altina almadin mi? Biz sana iki mislini veriyoruz dediler. Öyleyse gidin pazardan alin dedim. Artira artira 20 bin altina kadar çiktilar. 30 binden asagi olmaz dedim.Çaresiz kabul ettiler. Altinlari erip, genci alip gittiler. Ben o 30 bin altinla isyerleri açtim, ticaret yaptim, daha çok zengin oldum.
  Bir gün bana arkadaslar, "çok zengin bir ailenin iyi bir kizi var.Babasi yeni vefat etti. Onunla seni evlendirelim" dediler. Ben de "olur" dedim. Nikah kiyildi. Deve yükleri çeyizini getirdiler. Çeyiz rasinda bir torba dikkatimi çekti. Kiza, "bu nedir" dedim. "Içinde 970 altin var, babam Kâbe'de bunu kaybetmis, bulan gence 30 unu vermis. Kalanini da bana hediye etti, çeyizine koyarsin dedi".
  Demek ki buldugum altinlar benim rizkim imis, vermese idim haram yoldan gelecekti, simdi helal yoldan yine bana geldi. Bana yardim edip haramlardan koruyan, nice nimetler ihsan eden yüce Rabbime hamdederim.

  Acı da olsa, doğruları söyleyiniz. (hadis i serif)
  Takdirden ötesi yok... Nasipten ötesi yok...
   
 3. Cevap: Menkıbeler

  YAREN guzel paylasım canım emegıne saglık canım dıyom dıyebılırmıyım ??
   
 4. Cevap: Menkıbeler

  Tabiki canım.. benimde çok fazla kullandığım bir hitap şekli:f196:
   
Yükleniyor...