Menopoz döneminde nasıl beslenilmelidir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Violet tarafından 13 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Menopoz döneminde nasıl beslenmeli,
  Menopoz döneminde nasıl beslenilmelidir?,
  Menopoz dönemi beslenmesi,

  [​IMG]

  Menopozda östrojen düzeylerinin azalmasıyla kemik kaybı hızlanır. 50 yaşından sonra günlük 1200 mg kalsiyum almak yeterlidir.

  Menopoz kadınlarda aylık periyotların sonlanmasıdır. Genelde önerilen besin piramidindeki besinleri yeterli miktarda içeren sağlıklı beslenmedir. Bu dönemde fiziksel aktivite çok önemlidir. vücut ağırlığını koruyabilmek ve kemikleri güçlendirmek için mutlaka aktif olunmalıdır.

  Demir gereksinimi azalır, kalsiyum gereksinimi artar

  Kadınların ihtiyacı olan demir bu dönem azalır ve demir yetersizliği riski de azalmış olur. Fakat bunun yanında kemik kaybı yaşlanmanın bir parçasıdır. Menopozda östrojen düzeylerinin azalmasıyla kemik kaybı hızlanır. 50 yaşından sonra günlük 1200 mg kalsiyum almak yeterlidir. 240 ml su bardağı süt veya yoğurt 300 mg kalsiyum içerir. Buna göre 2 bardak süt ve 2 kase yoğurt günlük kalsiyum için mutlaka tüketilmelidir.

  Kadınların kemik sağlığını koruyabilmek ve güçlendirebilmek için menopoz öncesi ağırlık çalışmaya başlaması, uzun yürüyüşler yapması menapoz için hazırlık olacaktır.

  Ağırlık Artışı

  Menopozun en kötü yanı, daha önce hiç kilo problemi yaşamamış olsa bile çoğu kadında kilo artışının görülmesidir. Hormonların değişikliği ile vücudun çalışma hızı azalır. Aktiviteyi arttırmak ve beslenmeye dikkat etmek kısmen çözüm getirebilir ama menapoz öncesi bunlara dikkat edip birkaç kilo vermek menapoza hazırlık için daha önemlidir.


  --------------------------------
   
Yükleniyor...