Metabolik Sendrom Modern Çağın Hastalığı

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 2 Tem 2012 tarihinde açılan konu  1. Her gün sabah kalkıp işe kahvaltı yapmadan mı çıkıyorsunuz, trafikte kayda değer bir zaman geçirip bütün gün masa başında mı çalışıyorsunuz, bilgisayar karşısında hareketsizce işinizi yapıp, öğle yemeğini hızlı yemeklerle geçirip akşam eve gelindiğinizde yemeklere saldırıp televizyon karşısında uyuyakalan insanlardan mısınız?

    Modern şehir hayatının getirdiği hareketsiz yaşam ve yüksek kalorili beslenme, sendromun ortaya çıkmasını etkileyen en önemli faktördür. Metabolik sendrom basit olarak; insanın yaşının ilerlemesi kalp damar hastalığı veya şeker hastalığına yakalanma olasılığını arttırır.

    20. yüzyılın başında adından bile söz edilmeyen bu sendrom günümüzde bir çığ gibi büyüyüp salgın hal almıştır. Tedavi edilmezse Kalp ve damar hastalıkları, kalp krizi ve felç geçirme olasılığı, geometrik olarak artar ve ani ölümler görülebilir.

    Önlem alınmadığında; hipertansiyon, insülin direnci, tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi tüm olumsuz sonuçlar en geç 7 yıl içinde ortaya çıkarabilir. Metabolik sendromdan korunmanın temeli sağlıklı yaşam şeklini benimsemektir.

     

Yükleniyor...