mevlananın yedi ögüdü ve anlamı kısaca

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 9 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. bana mevlananın yedi öğüdü anlamı lazım lütfen verir misiniz?

  Cevap: mevlananın yedi ögüdü ve anlamı kısaca

  Bu yedi öğüt insan olmanın gereklerini açıklar.


  Cömertlik ve Yardım Etmede Akarsu Gibi Ol

  Cömertlik duygusu insanları, muhtaç olanlara vermeye, ihsanda bulunmaya sevkeder. Bu duyguya sahip olan kişi, hem bireysel anlamda gerçek mutluluğa ulaşır hem de toplumsal alanda lüzumlu olan her konuda ihtiyaç sahiplerine yardım edebilme hasletine sahip olur.

  Şefkat ve Merhamette Güneş Gibi Ol

  Mevlananın bir diğer öğüdü ise şefkat ve merhametli olmaktır.
  Birçok psikolog şefkat itkisinin, bebeklerin doğdukları andan itibaren kucağa alınmaya karşılık vermeleri ve başkalarını okşama yetisini kazanır kazanmaz sevgisini dile getirmeleri nedeniyle, doğuştan geldiğini kabul etmektedir. Soğuk ve mekanik davranışa maruz kalan çocuklar genellikle mutsuzluk, hatta acı çekme belirtileri gösterirler.

  Başkalarının Kusurlarını Örtmede Gece Gibi Ol

  Mevlananın çağlar ötesinden günümüze ulaşan çok değerli öğütlerinden bir diğeri de başkalarının kusurlarını araştırmamaktır. Başkalarının kusurlarını araştıran, kendisini başkalarına odaklayan kimse kendi hata ve kusurlarını göremez.

  Hiddet Ve Asabiyette Ölü Gibi Ol

  Mevlananın bu tebliğimizde ele alacağımız bir diğer önemli öğüdü ise öfkemize hakim olmamızla ilgilidir. Öfkeyi ihtiyaçlarımız veya arzularımız engellendiğinde, incinme, tehdit vb durumlarda gösterdiğimiz kızgınlık veya saldırganlık olarak tanımlayabiliriz. İnsan öfke ile yapılacak işin yarar yerine zarar getireceğini düşünerek öfkelenmemeğe kendisini alıştırmalıdır.

  Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol

  “Tevazu, makam, servet, şöhret gibi gelip geçici şeylere gereğinden fazla önem vermemek, bunları yararlanma, insanlara hizmet ve yardım etmek için ir vasıta saymaktır.

  Mütevazi insan, hayatın türlü aşamalarını düşünerek kendi acizliğini unutmaz. Bütün hareketlerinde aklını kullanır. Basit duygularına esir olmaz. Sık sık kendini kontrol ederek hatalarını bulmaya ve bunları düzeltmeğe çalışır.

  Hoşgörülülükte Deniz Gibi Ol

  Mevlananın yedi öğüdünden altıncısı hoşgörülü olmakla ilgilidir.
  Hoşgörü, insanı, insanlığı anlamak, bilmek, saygı duymaktır. İnsanların birbirinden farklı duygu, düşünce, davranış, tutum, eylem biçimleri olduğunu kabul etmektir.

  Ya Olduğun Gibi Görün, Ya Göründüğün Gibi Ol

  Mevlananın burada ifade etmek istediği husus insanın özüyle, sözüyle bir olması, yanar döner, bir öyle bir böyle davranmamasıdır. Mevlananın yaşadığı dönemde, yönetici konumundaki insanların etraflarında onlara gerçek yüzlerini göstermeden dalkavukluk yapan insanlar olduğu gibi, Mevlananın kendi çevresinde de Ona başka türlü etrafa başka türlü davranan insanlar olmuştur ve O bu durumun hoş olmadığını bu veciz sözleriyle ifade etmişlerdir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017
Yükleniyor...