Mevlid Kandilinde Yapılacak ibadetler

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 13 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid Kandilinde Yapılacak ibadetler nelerdir  İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek geceye Mevlid Kandili denir.

  Mevlid Kandilinde Yapılacak ibadetler -Rebîulevvel ayı ve Velâdet kandilidir.

  Rebîulevvel ayı, Sevgili Peygamberimizin s.a.v. âlemleri şereflendirdiği, nûrlu vücudunun dünyaya intikal ettiği mübârek aydır.

  Mevlid Kandilinde yapılması gereken ibadetler şöyledir


  Mevlid Kandilinde Yapılacak ibadetler. Mevlid kandilini nasıl değerlendirmeliyiz. Mevlid gecesi Namaz oruç kuran ne tür ibadet yapmalıyız. Mevlid kandiline özel ibadetler

  Mevlid Kandilinde Yapılacak ibadetler -Rebîulevvel ayı ve Velâdet kandili
  Rebîulevvel ayı, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) âlemleri şereflendirdiği, nûrlu vücudunun dünyaya intikal ettiği mübârek aydır.

  Bu ayın 12nci gecesi, senenin ilk kandili olan Velâdet yani Mevlid kandilidir.

  Bu ay içinde mümkün olduğu kadar Resûlüllah Efendimiz için çokça salât ü selâm (salât-ı nâriye, salât-ı münciye ve salât-ı fethiye gibi salavâtlar) okumalıdır.


  Resûlüllah Efendimiz, rebîulevvel ayının 12nci gecesinde dünyayı teşrif etmişlerdir. Dolayısıyla bu ayın 12nci gecesi aynı zamanda Hicrî senenin ilk kandilidir. Fahr-i âlem Efendimizin (s.a.v.) dünyayı teşriflerinin Hicrî-Kameri takvime göre sene-i devriyesi yani yıldönümüdür.

  Bu gecenin mânevî zenginliğinden bolca istifade edebilmek için bir Tesbih namazı kılmalı ve mümkünse bir de Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır.

  Tesbih namazına şu şekilde niyet edilir


  Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerifin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i zîşân Efendimizin hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhine, feyz-i ilâhine mazhar eyle, Allâhü Ekber.
   
Yükleniyor...