Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 22 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir  Rabbim yine bizlere güzel bir geceyi yaşamayı nasip etti Allaha hamd olsunki bu Mevlid gecesini bizlere yaşatıyor.Peki bu mübarek Mevlid kandili gecesini nasıl değerlendirmeliyiz Mevlid kandiline özel ibadetler varmı neler yapmalıyızkısaca sizlere anlatmak istiyorum ümid ediyorumki bir kişi bile bu yazımızı okuyup dua eder ve yapılması gerekenleri dikkate alıp ibadet ederse rabbimiz o kişinin sevabından dularındaki feyizden bizlerede nasip eder inşallah. Mevlid gecesini Namaz kılarak geçirmeliyiz günüzü ise oruç tutmalı kuranıkerim okumalı ve tövbe istiğfar etmeliyiz Ayrıca bu günlerde ve bu mevlid kandili gecesinde Peygamber efendimizz salavat çekmeliyiz.Aşağıdaki yazımızı yine sizlere bu geceyi en iyi şekilde idrak edebilmeniz için neler yapacağınız konusunda yardımcı olmak için hazırladık.

  Hepimiz biliyoruzki Rebiüevvel ayının 12nci gecesi, senenin ilk kandili olan Veladet yani Mevlid kandilidir.

  Mevlid Kandilinde Yapılması Gereken İbadetlerden bazıları şöyledir.


  Mevlid kandili gecesinde bol bol Kur'ânı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun yerlerde Kur'ân ziyafetleri verilmeli, Peygamber Efendimize olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir.

  Ayrıca bu gecede Peygamber Efendimize (s.a.s) salât-ü selâmlar getirilmeli, Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

  Mevlid kandilinde Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlarda ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmelidir.

  Bu gecede Tefekkürde bulunulmalı; Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, ALLAHın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

  Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

  Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

  Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

  O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
  Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; vaz ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

  Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakka niyazda bulunulmalı.Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

  Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut email çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalıdır.

  Allahım hepimize ve tüm müslüman kardeşlerimize bu mübarek Mevlid kandili gecesini en güzel şekilde değerlendirmemizi nasip eder inşallah..
   
  Son düzenleme: 24 Oca 2013
Yükleniyor...