Mevlid kandilinin faziletleri

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 10 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mevlid kandilinin faziletleri nelerdir?  Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.s. 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek geceye Mevlid Kandili denir.Mevlid Kandilinin Fazileti nedir hakkında bilgiler bulabileceğiniz bir yazı derledik sizler için.

  Mevlit mevlüd Kandilinin Müslümanlar ve islam alemi için önemi nedir kısaca

  Mevlid: Doğum zamanı, doğulan yer ve zaman demektir.Peygamber Efendimizin (asm) doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.

  Mevlid Kandili gecesinde O asm doğduğu için sevinenlerin, Ona (asm) tazim gösterenlerin affedileceği bildirilmiştir.

  İmâm Celâlüddîn Abdürrahmân bin Abdil-Melik Kettânî diyor ki:

  Mevlid günü ve gecesi, mübecceldir, mukaddestir, mükerremdir. Şerefi, kıymeti çoktur. Resulullahın (asm) varlığı, ona tâbi olanlar için, kurtuluş vesilesidir. Onun mevlidi için sevinmek, Cehennem azabının azalmasına sebeb olur. Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına sebeb olur. Mevlid gününün fazîleti, Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azabının durdurulduğu, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Bunun gibi, mevlid gününde de azap yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli, çok sadaka, hediyye vermeli, davet olunan (uygun) ziyafetlere gitmelidir.

  Peygamber Efendimiz'in doğduğu gece dünyâda fevkalâde hâdiseler oldu. Şöyle ki:

  O devrin en büyük devleti Kisrâ'nın sarayında, mimarların mühendislerin yıkılmaz diye rapor verdiği ondört sütun çöktü.

  Sâvâ gölü kurudu.

  Mecûsîlerin uzun müddetten beri sönmeden yakıp tapındıkları ateşgedeleri söndü.

  Müşriklerin Kâbe üzerine koymuş oldukları putlar devrilip kırıldı. Onların, hâşâ, Allah diye tapındıkları putları küp kırığına dönmüştü.

  Bütün bunlar çok mühim bir şeye işâret ve beşâretti. Çünkü, Hak gelmiş, bâtıl zâil olmuştu. Hakkı telkin ve tebliğ edecek olan Kâinâtın Efendisi, Peygamberler Peygamberi, Fahri âlem, Muhammed'ül Mustafa (Sallallahu Aleyhi Wesellem) doğmuştu.
   
Yükleniyor...