Mevsimlerin Getirdiği Değişimler Nelerdir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 3 Ağu 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mevsimlerin değişimi ile birlikte hayatımızda ve çevremizde pek çok değişiklik meydana gelir. İklimde, bitki örtüsünde görülen bu değişiklikleri mevsimlerine göre açıklamak gerekirse aşağıdaki gibi sıralama oluşur.

  İlkbahar : Havalar ısınmaya başlar, yağışlar artar, ağaçlar yeşerir ve çiçeklenmeye başlar. Kuşların cıvıltısı yükselir, karıncalar işbaşı yapar. Sobalar kaldırılır kışlık kıyafetlerin yerini daha ince giysiler alır.

  Yaz : Güneş ışınları dik olarak yer yüzüne ulaşır. Sıcaklar baş gösterir. Ağaçlar meyve vermeye başlar. Turizm sezonu açılır. Yerli ve yabancı turist ziyaretleri başlar. Bayanlarda tabiki diyete :)

  Sonbahar : Havalar serinler, yağmurlar yeniden gelir. Ağaçların yaprakları sararmaya ve sararan yapraklar dökülmeye başlar. Kuşlar sıcak bölgelere göç eder. Yaz aylarını geride bırakmanın verdiği mevsimsel depresyonlar hissedilir.

  Kış : Yılın en soğuk mevsimidir. Kar yağışı bu mevsimde görülür. Günler kısalır, geceler uzar. Canlılar yuvalarından çıkmaz olur. Sobalar tekrar kurulur. Kışlık kıyafetler çıkarılır. Yazın sıcağında örtülen pikelerin yerini artık kalın yorganlar alır.
   
Yükleniyor...