Meyve Suyu Alırken Dikkat Edin

'Haberler' forumunda eftelya tarafından 29 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Meyve suyu satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar var.Hazır meyve suyu aldığınızda içinde neler var diye içine baktığınız oluyor mu? Genellikle hiç bakmıyoruz.Tek bildiğimiz; Bir bardak meyve suyu vitamin ve antioksidan deposudur ve ideal olanı da meyve suyunun taze sıkılmışı..Fakat hazır meyve suları yaygın olarak alınıp kullanılıyor.

  Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Asiye Akyıldız; "Özellikle meyve oranlarına bakmalarını tavsiye ediyorum. Raf ömrüne bakmalarını tavsiye ediyorum." diyor.
  Meyve suyu, yüzde 100 oranında meyve içermesi gerekiyor.Ancak meyve suyu reyonlarında satılan bazı içeceklerin içinde meyve oranı, yok denecek kadar az.Meyve ilave etmeden hazırlanan aromalı içecekler bile var.

  [​IMG]

  Meyve suyunun fiyatı çoğu zaman kalitesi hakkında bilgi veriyor.

  Asiye Akyıldız, "Narın kilosu diyelim 5 liraysa, meyve suyunu size 1 litre meyve suyunu 1 liradan satıyorlarsa mutlaka bunla ilgilenmeliler." diye konuşuyor.

  Elma, üzüm yada portakal yüzde yüz oranında meyve suyu üretilen meyvelerden. Ancak bazı meyveler var ki onlardan yüzde yüz oranında meyve suyu elde etmek teknik olarak mümkün değil.

  Bu durumda meyve nektarları devreye giriyor.

  Asiye Akyıldız, "Meyve nektarında da meyve oranı yaklaşık %25 ile %50 civarında olan meyve suyu ve üzerine bunun tat dengesini ayarlamak amacıyla ayrıca çok koyu kıvamlı oluşunu engellemek amacıyla, su, şeker ve asit ilavesi." diyor.

  İşte bunun içindir ki meyve suyu alırken içindekiler bölümüne göz atmak gerekiyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ara 2012
Yükleniyor...