Migren Atağında Yapmamız Gerekenler

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 11 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Migren Atağında Yapmamız Gerekenler
  Migren Atağında Yapılması Gerekenler

  BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ümit Kurtar, Migreni, ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısı olarak tanımlanır. Ataklar 4 - 72 saat arasında sürer. Kişi, ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Migrende baş ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi belirtiler de görülür.

  Dr. Ümit Kurtar, migreni önlemede en önemli adım, hastanın, hangi faktörlerin kendisinde ağrıyı tetiklediğini tespit etmesidir. Bazı kişilerde tetikleyici unsur, besinler olduğu halde bazı durumlarda da baş ağrısı ile gıdanın hiçbir ilgisi olamayabilir. dedi.

  Migren atağında yapmamız gerekenler;
  Papatya ve nane çayı, bol su içilebilir. Asitli ve baharatlı yiyeceklerden ise kaçınılmalıdır. Parfüm kokusundan ve lodostan uzak durulmalı, çünkü bu iki faktör migreni tetikler.

  Migreni tetikleyen başlıca faktörler açlık, beslenme düzeni, sigara, uykusuzluk, hormonal dengede değişiklik, menopoz dönemi, regl dönemi, hamilelik, çevre koşulları , havasız ortamlar, mevsimsel değişikliklerdir.  alıntı
   
Yükleniyor...