Mihrimah Sultan Kimdir Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 20 Nis 2012 tarihinde açılan konu 1. Mihrimah Sultan Kimdir Hayatı Hakkında Kısa Bilgi


  Doğum 21 Mart 1522-İstanbul
  Ölüm 25 Ocak 1578-İstanbul
  Eşi Rüstem Paşa
  Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan'dan doğan kızıdır. Hayır işlerinde bulunmuştur. Adına Üsküdar ve Edirnekapı'da olmak üzere 2 adet camii yaptırılmıştır. Günümüzde Muhteşem Yüzyıl dizisinde Mihrimah Sultan karakteri canlandırılmıştır.

  HAYATI
  Kesin olarak bilinmemekle birlikte 1522 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Annesi Hürrem Sultan’dır. Ömrünü zafer meydanlarında geçiren Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatta kalan tek kızı olan Mihrimah Sultan’ın yetiştirilmesine büyük bir itina gösterilmiştir. Babası tarafından çok sevilmiştir. Diyarbekir Beylerbeyi Rüstem Paşa ile evlendirilmiştir. Düğünleri 1539 yılında kardeşleri Bayezid ve Cihangir’in sünnet düğünleriyle birlikte yapılmıştır. Bu evlilikten bir kızla üç erkek çocuğu olan Mihrimah Sultan, 1578 yılında hayatını kaybetmiştir. Süleymaniye’deki türbesine defnedilmiştir.

  MANEVİ YÖNÜ
  Dinine çok bağlı oluşu ile tanınan Mihrimah Sultan, bütün servetini hayır işlerine tahsis etmiştir. Mimar Sinan’a kendi adı ile anılan İstanbul’da Edirnekapı Camii ile Üsküdar’da İskele başındaki camii’yi yaptırmıştır. Edirnekapı’daki Mihrimah Camii yanında çeşme, hamam, medrese ile; Üsküdar’daki camii civarında çeşme ve misafirhane bu hayırsever hanım Sultan’ın eserlerindendir. Mihrimah Sultan, ayrıca Mekke’de Zübeyde Kaynağı su yollarını da tamir ettirmiştir.
   

Yükleniyor...