Mıknatıs nedir, mıknatıs neden yapılır?

'Ders notları' forumunda ZeuS tarafından 16 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mıknatıs nedir kısaca
  Mıknatıs nedir ve özellikleri,mıknatıs neden yapılır, mıknatıs hakkında


  Mıknatıs nedir
  Mıknatıs, demir ve çelikten yapılmış şeyleri çeken cisimdir.
  Serbestçe asıldığı zaman belirli doğrultuyu gösterir.
  Ayruca, nikel ve belirli alaşımlar üzerinde de çekici etkisini gösterir.

  Mıknatısın batı dillerinde karşılığı olan “magnet kelimesinden çıkmıştır, Küçük Asyada ise “Magnesia diye adlandırılan bir çevreden gelmektedir. Burada yaşayan insanlar ilk defa belirli bazı siyah taşların demiri çektiğini farketmişler. Bu siyah taşlar “magnetit adı verilen mıknatıs olan bir tür demir filiziydi.
  Daha sonraları bir ipin ucunda serbestçe asılan,ya da bir tahta parçası üzerinde suya bırakılan bir mıknatısın daima kuzey-güney doğrultusunu gösterdiği keşfedildi. Bu buluştan yararlanarak,denizciler için pusulalar yapıldı. Pusula, aynı ilkeyle kuzey-güney doğrultusunu işaret eden magnetik bir ibre veya çubuk diye tanımlanabilir. Kuzeyi gösteren uç “kuzey kutbu, güneyi işaret eden uç da “güney kutbu olarak isimlendirilir.

  Tabii bir mıknatıs olan “magnetit in kimyasal formülü Fe3 O4 tür. Aslında bir demir oksidinden başka bir şey değildir. Çelik bir çubuk güçlü bir magnetitin anında bırakılacak olursa, o da mıknatıs niteliğini alır.

  Mıknatıs sadece çubuk şeklinde bulunmaz. At nalı biçiminde de olur. At nalı biçimindeki mıknatıslarda nalın iki ucu “kuzey ve “güney kutuplarıdır.

  Eskiden mıknatıslar ilkel bir yoldan yapılırdı. Bir demir parçası bir tabii mıknatısla sürtüştürülür ve onun çekiciliğini alırdı. Başka türlü söylemek gerekirse, yapay olarak “mıknatıs niteliği kazanırdı. Sonraları mıknatıs yapımı için başka bir rol bulundu. Bir demir parçasının üzerine izoleli bir telle sargı yapılıyor ve bu telden akım geçiriyordu. Yumuşak demir kullanıldığında,demir parçası sadece akım geçirildiği süre mıknatıs niteliği taşıyordu.

  Endüstrinin çeşitli dallarında bu tür elektromıknatıslardan büyük ölçüde yararlanılmaktadır. Elektrik motorlarının temel çalışma ilkeleri, elektromıknatıs unsurlara dayanır.

  Büyük vinçlerde çok güçlü elektromıknatıslar kullanılır. Bu vinçler, en ağır ve büyük boyutlu demir, çelik eşyaları kolaylıkla kaldırırlar. Elektromıknatıs, telefon cihazlarından dev yapıda jenaratörlere,dinamolara kadar çok geniş bir uygulama alanını kapsamaktadır.
  Alıntı
   
Yükleniyor...