Milletler Cemiyeti Hangi Amaçla Kuruldu? ve Kuruluş Üyeleri

'Tarih Bölümü' forumunda Züleyha tarafından 24 Kas 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Milletler cemiyeti

  Birinci Dünya savaşından sonra kurulan, uluslararası barışın korunmasını sağlama amaçlı örgüt.

  Milletler cemiyeti ( Ya da Cemiyeti Akvam), resmen Versailles Antlaşmasının yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1920'de kuruldu. Kurulmasında ABD başkanı W00drow Wilson'un önemli rol oynamasına karşın, kuruluş antlaşmasının ABD Senatoru'nda yapılan oylama sonucunda ( 20 kasım 1919 ) retedilmesiyle ABD'nin katılmadığı örgüte, başlangıçta SSCB de katılmadı ( 1934'te katıldı); ama ABD gibi, çeşitli etkinliklerine katğıda bulundu.

  Yapısı, 32 kurucu ülkenin yanı sıra, 13 ülkenin de ek bir madde ile katılmaya çağrıldıkları Milletler cemiyeti ( Türkiye
  Milletler cemiyeti'ne 1932'de üye oldu),iki görüşme organı ( Meclis ve Konsey) ile bir sürekli sekreterlikten oluşuyordu.

  Merkezi Cenevre'deydi. Bütün üye birliklerin temsilcilerinden oluşan Meclis, yılda bir kez toplanıyor ve başkanı ile başkanlık divanını seçiyordu. Konsey sürekli beş sürekli üyeden ( İngiltere, Fransa, Japonya, İtalya, Çin ) ve seçimle gelen dört ( 1922'den sonra 6, 1926'dan sonra 9,1930'dan sonra 11 ) geçici üyeden oluşuyordu. Sürekli sekreterlik, Konsey'e Meclis'e yardım etmekle, örgütün yönetimini sağlamakla görevli teknik bir organdı. Ayrıca, örgüte bağlı başka organlar ( başlıca Uluslararası Adalet Divanı ) vardı.


  Etkinlikleri

  Milletler cemiyeti , İsveç ile Finlandiya arasındaki Aland adalarıyla ilgili soruna ( 1920 ), Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki soruna (1935), barışçı yoldan çözüm getirmeyi başardı. Ama 1935'ten başlayarak İtalya'nın Etyopya'yı ( her ikisi de Cemiyet üyesiydiler ) istilasını ( 1935- 1939 ), Almanya'nın Avusturya'yı ilhakında ( 1938, Polonya'nın Almanya tarafından işgalinde ( 1939 ) hiçbir başarı göstermedi. İkinci Dünya savaşından sonra, görevlerini yeni kurulan Birleşmiş Milletler Örgütüne devredip, 31 Temmuz 1947'de yasal olarak ortadan kalktı.
   
Yükleniyor...