Milli Mücadele Dönemi Edebiyatı Bilgisi

'Eğitim Merkezi' forumunda Aysell tarafından 14 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Milli Mücadele Dönemi Türk Edebiyatı
  Milli Mücadele Dönemi Edebiyatı Hakkında Bilgi  1919-1923 yılları arasındaki dönem Milli Mücadele Dönemi Türk Edebiyatı'dır. Milli Mücadele Dönemi Edebiyatı Atatürkün bir kurtarıcı olarak Türk milletine önderlik ettiği Milli Mücadele dönemi, aynı zamanda yeni Türkiye Cumhuriyetinin de temellerinin atıldığı dönemdir.Bu dönemde esareti kabul etmeyen Türk milleti, yeniden derlenip toparlanarak millî bir Kurtuluş Savaşını başlatır.
  Milli Mücadele dönemi edebiyatını kesin sınırlarla diğer dönemlerden ayırmak çok zordur; çünkü toplumsal olayların başlangıçları ile bitişleri kesinlikle sınırlandırılamaz. Bu nedenle Milli Mücadele dönemi edebiyatı, Milli edebiyatın ilkeleri doğrultusunda gelişti, bu dönemin sanatçıları, Cumhuriyet döneminde de o günün koşulları içinde eser vermeye devam ettiler.
  A) Şiir Alanında:
  Edebiyatımızda Cumhuriyetin ilk yıllarında yazılan şiirler, genellikle Kurtuluş Savaşının coşkusu ve heyecanı ile ortaya çıkmıştır. Bu şiirler, coşkulu ve heyecan unsuru yoğun olan şiirlerdir.Milli Mücadele dönemini anlatan şiirler yazan şairlere Faruk Nafiz, Kemâleddin Kamu, Mehmet Âkif Ersoy, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi, Ceyhun Atıf Kansu ve Halide Nusret Zorlutunayı örnek verebiliriz.
  B) Nesir Alanında
  Millî Mücadele dönemi, edebiyatımızda birçok yazar tarafından işlenmiştir. Roman, hikâye, tiyatro, deneme, fıkra, anı ve hitabet (söylev) gibi bütün mensur türlerde Milli Mücadele dönemini anlatan eserler yazılmıştır. Bu eserlere;Halide Edip Adıvarın “Ateşten Gömlek ve “Vurun Kahpeye, Yakup Kadri Karaosmanoğlunun “Sadom ve Gomore ve “Yaban, Refik Halit Karayın “Çete, Kemal Tahirin “Yorgun Savaşçı, Tarık Buğranın “Küçük Ağa adlı romanlarını; yine Halide Edipin “Dağa Çıkan Kurt, Yakup Kadrinin “Ergenekon adlı hikâye kitaplarını; Falih Rıfkı Atayın “Zeytindağ adlı anı kitabını örnek olarak verebiliriz.Kemal Beyatlının “Kurdun Dişisi ve Yavruları makalesi ile Ruşen Eşref Ünaydının Atatürkle ilgili bir anısını anlattığı “Gazasını Tebrik
   
Yükleniyor...