Minyatür Odalar Sergisi

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 22 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. minyatür odalar sergisi, 2010 minyatür odalar sergisi, minyatür odalar sergisi ankara nerede, minyatür odalar sergisi 2010
  [​IMG]
  Sanatçı Henry Kupjackın dünya tarihinde iz bırakmış dönemlerin mimari özelliklerini ve yaşam tarzını yansıtan minyatür odası sanatseverlerle buluşuyor.

  Dünyada eşine ender rastlanan minyatür sanatını Türkiyedeki sanatseverlerle buluşturan Rahmi M. Koç Müzesi, Hayallere Sığmayan Minyatür Odalar sergisine yoğun ilgi gösterilmişti.

  Henry Kupjackın yıllardır minik, büyüleyici ve her bir detayı titizlikle aslına uygun bir şekilde ele aldığı Minyatür Odaları dünya tarihinde iz bırakmış dönemlerin yaşam tarzını, mimari özelliklerini ve en önemlisi ruhunu yansıtıyor. Sergide 1770lere ait Amerikanın üçüncü başkanı Thomas Jeffersonın çalışma ve yatak odasının minyatürü de bulunuyor, 1940lı yıllara ait Wintergarden Tiyatrosunun sahne arkasının minyatürü de. Sanatının günümüzdeki tek temsilcisi olan Henry Kupjackın yoğun emek isteyen çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu eserler; Florida Naples Sanat Müzesi, Winterthur Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Forbes Galerisi, Boston Kütüphanesi ve Illinois Devlet Müzesi gibi dünyanın belli başlı müze ve galerilerde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

  Henry Kupjack, Minyatür Odaların ortaya çıkmasında yılların deneyimi ve çocukluk hayal gücünün çok büyük tesiri olduğunu söylüyor. Minyatür Odalar her yaştan insanı farklı sebeplerle derinden etkiliyor. Bu odalarda her kişinin yaşamından, tecrübelerinden, tarihinden, kültüründen izler bulması mümkün. Her bir oda, bir televizyon ekranından içeri bakıyormuş hissi uyandırıyor.

  Çengel Han Rahmi Koç Müzesi'ndeki serginin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Sanatçı Henry Kupjack ile çok sayıda davetli katıldı.

  Açılış öncesinde konuşan Rahmi Koç, sergiye gösterdikleri ilgiden dolayı davetlilere teşekkür etti. Serginin dünyaca ünlü bir sergi olduğuna dikkati çeken Koç, davetlilere sergideki eserleri çok dikkatli incelemeleri tavsiyesinde bulundu.

  Sanatçı Henry Kupjack da Türkçe "Hoşgeldiniz" diyerek başladığı konuşmasında, "Serginin bu harika, tarihi ve çağlar boyu birçok kültürün kesişim noktası olan Ankara'da Rahmi Koç Müzesinde gerçekleşen açılışında beni varlığınızla onurlandırdığınız için teşekkür ederim" dedi.

  Kupjack, serginin ortaya çıkma sürecinde karşılaştığı cana yakınlıktan ve kendisine sağlanan kolaylıklardan çok etkilendiğini söyledi. Kupjack, eserlerinin sergide yer almasına olanak sağlayan koleksiyoncu kişi ve kuruluşlara da teşekkür etti.

  Konuşmaların ardından, serginin açılışını Bakan Günay, Rahmi Koç ve Henry Kupjack birlikte yaptı.


  Minyatür sanatının günümüzdeki tek aktif temsilcisi sayılan Kupjack'in sergisinde, 18. yüzyıl Osmanlı kahvehanesinden Büyük İskender'in kuşatma çadırına 21 tarihsel mekanın minyatürleri yer alıyor.

  Sanatçının ölçü aletlerini kullanmadan tamamen el becerisiyle gerçekleştirdiği eserlerde, kendi döneminin mimari özellikleri ve yaşam tarzı yansıtılıyor.

  Dünyanın belli başlı müze ve galerilerinde sürekli sergilenen eserler, 24 Şubat 2010'a kadar Başkentli sanatseverlerin beğenisine sunulacak..

   
Yükleniyor...