Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 31 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır Hakkında Bilgi  Miras paylaşımı yapılbilmesi için eğer bir vasiyet bulunmuyorsa yapılamsı gerekenler şöyle.Mirasçılık durumları belli olduktan sonra her bir miras bırakan için ayrı ayrı olmak üzere terekenin tespiti davası açılmalıdır. Bu davalarda yapılacak araştırma ive tespit neticesinde edilebilen mal varlığı mirasçılar arasında payları oranında paylaşılmalı.

  Eğer ölen vasiyetname bırakmışsa veya ölmeden evvel birilerine kıyak olarak bir şeyler dağıtmışsa başka hesaplar devreye girer. O iş ancak avukat yardımıyla hesaplanır ve mahkemede biter. Böyle ayaküstü hesaplanamaz. Mirasçıların bazılarının saklı payları vardır. Bütün hesap ona göre yeniden yapılır.

  Medeni Kanun 499.Maddesi

  Sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur

  -Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,

  - Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,

  - Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

  Eş ölünce önce mallar ikiye bölünür, yarısını eş alır.Bu ilk bölüşümdeki pay eşin evlilikten doğan hakkıdır. Miras hakkı değildir. O ayrıca kalandan da verilir. Eş malın 1/4'ü alır, kalanı çocuklar arasında eşit paylaştırılır malın tamamı önce ikiye bölünmeli daha sonra boşanmadaki gibi paylaştırılır. Daha sonra bu kalan mirastan eş tekrar pay alır.
   
Yükleniyor...