Mısır’ın Genel Ekonomik Durumu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 9 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mısırın Genel Ekonomik Durumu

  Genel Ekonomik Durum Özeti: Mısır Arap ülkeleri içinde 72 milyon ile en geniş nüfusa sahip ilk ve Suudi Arabistanın ardından ikinci büyük GSMH sahibi ülkedir. Ekonomide en geniş bölüm kamu yönetimini de içeren hizmetlerdir.

  Turizm ve Süveyş Kanalı geliri Mısır için çok önemlidir. Tarımın GSMHya katkısı azalmaktadır. Ekilebilir tarım alanı toplam yüzölçümünün % 3ü olmasına rağmen, 2005 mali yılında tarımın GSMHdaki payı % 13.9 olmuştur. Nüfusun % 28i tarımda çalışmaktadır. İmalat sanayi GSMHnın % 18.2sini oluşturmaktadır.

  Ekonomideki liberalizasyona rağmen kamu kesimi doğrudan ve dolaylı olarak GSMHnın üçte birini oluşturmakta ve toplam işgücünün % 30unu istihdam etmektedir. 2005de çalışan kişi sayısı 19.1 milyon olarak verilmiştir. Ekonomiye her yıl 800.000 yeni işsiz katılmaktadır. Tekstil ve hazır giyim en önemli sektörlerdendir. Diğer gelişmiş sanayi dalları çelik, çimento, kimyasallar, ilaç sanayii ve hafif tüketici ürünleridir. Turizm, doğal gaz, Süveyş Kanalı geliri ve beraberinde Körfez Ülkelerindeki yenilenme çalışmaları nedeniyle inşaat sektöründeki canlanma ekonominin lokomotifi durumuna gelmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Kas 2015
Yükleniyor...