Mizancı Murat Edebi Kişiliği Ve Eserleri

'Biyografi' forumunda Züleyha tarafından 16 Ara 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Mizancı Murat
  murat-mizanci-murat.jpg

  Türk yazarı, gazetecisi ve siyasetçisi ( Dağıştan 1854- İstanbul 1917 ). Orta öğretimini Moskova'da tamamlayıp,187'te İstanbul'a gelerek Dağıştanlı Şirvanizade Rüştü Paşa tarafından korunan Mizancı Murat ( asıl adı Mehmet Murat'tır), bir süre Hariciye Matbuat Kalemi'nde memur olarak çalıştı. Darülmuallimin'de tarih öğretmenliği ve müdürlük (1880'de yapıp, Maarif Encümeni üyeliğinde bulundu. 15 Ekim 1885'te Mizan adlı haftalık bir gazete çıkararak özgürlükçü görüşlerini yaymaya başladı. Mülkiyede verdiği tarih derslerinde de özgüllük düşüncesini işletti. Gazetesi kapatılınca Mısır'a oradan da Paris'e kaçıp 1894'de Paris'te Ahmet Rıza'nın önderlik ettiği Jön Türklere katıldı. Meşveret gazetesini Fransızcasını yayınladı.Daha sonra Cenevre'ye geçip. II. Abdulhamit'in reform vaatleri üstüne yurda döndü 1890'da ve Devlet Şürası üyeliğine getirildi. Sarayla anlaşması saygınlığını yitirmesine, ittihatçıların ondan yüz çevirmesine yol açınca , 190'de meşrutiyetin ilanından sonra ihtihatçlılara muhalefete başladı. 31 Mart 1909 olayından sonra, ayaklanmacıları övücü yayında bulunduğu için ömür boyu kürek cezasına çarptırılarak , Rodos'a sürüldü. 1912'de Balkan savaşı öncesinde genel aftan yararlanarak İstanbul'a döndü.

  Mizancı Murat Tarih-i Umimi ve Tarih-i Ebulfaruk adlı yapıtları nedeniyle tarihçi olarak anılırsa da, ebediyet tarihinde Turfandı mı Yoksa Turfan mı? adlı tek romanıyla geçmiştir." Milli roman " diye niteneldirdiği bu yapıt, özyaşamöyküsü özellikleri taşır; gözleme dayanması, dönemin toplumsal yaşayışını eleştiriler bir bakış açısıyla sergilemesi açısından önemlidir.

  Başlıca Yapıtları
  Akıldan Bela ( oyun, Griboyedov'dan çeviri, 1883), Tarih-i Umimi ( 6 cilt,1889), Turfanda mı Yoksa Turfan mı? ( roman, 1891), Tarih-i Ebulfaruk ( tarihindeki bilgilerin toplanarak yeniden değerlendirilmesinden oluşur, 7 cilt 1909- 1914), Tencere Yuvarlandı Kapağını Buldu ( oyun, 1909)
   
Yükleniyor...