Mol

'Haberler' forumunda Dark tarafından 28 Kas 2008 tarihinde açılan konu

 1. mol mağazaları
  Tekstilcilerin kriz için çözümü ( MOL)
  MOL ;Merter, Osmanbey, Laleli’nin Baş Hafrleri

  'Türkiye’yi Sevmek Türkiye’de Üretmektir' sloganıyla yola çıkan Merter Markalar Birliği, tüm üreticileri yurtta üretmeye ve MOL mağazalarında sergilemeye davet ediyor.

  Türkiye’nin ilk yapılanma birliği olan Merter Markalar Birliği; Türkiye’de tekstil sektörünün geleceğinde çok önemli bir rol oynayacak olan MOL MAĞAZALARI projesini Merter Green Park Hotel’de bir basın toplantısı ile tanıttı.

  Kısaca Türkiye’de üreten ve dünyaya açılmak isteyen üretici firmaların oluşturduğu yeni bir mağazacılık sistemi olarak tarif edilen MOL projesine katılmanın 2 şartı var:

  1- Türk Markası Olmak

  2- Türkiye’de üretmek

  Mol Mağazaları ilk olarak Kurtköy Atlantis alışveriş merkezi ve İsviçre’nin Bern şehrinde açılıyor. Atlantis Alışveriş Merkezinde 3000 m2’lik alanda 78 firmanın katılımıyla açılacak olan MOL MAĞAZALARI’nda sadece Türkiye’de üretilmiş Türk markası ürünler satılacak.

  12.000 m2 olacak Bern mağazasını Almanya'da Ece Grup ile birlikte Berlin'de açacakları üçüncü mağaza ve ardından Almanya'nın diğer kentlerinde açılacak diğer mağazaların takip edecek


  Türk Tekstilcisinden Dünyaya Hodri Meydan

  Hedeflerinin 2013’te Türkiye’nin en güçlü markasını dünyaya göstermek olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Bu amacı gerçekleştirmek için piyasaya toptan fiyatına perakende anlayışıyla girdik. Bütün dünya markalarına hodri meydan diyoruz. Yaklaşık 3000 metrekarede 16 bin adet modelle muazzam fiyat ve hiçbir dünya markasının uygulamadığı yeni pazarlama stratejileri ile çalışacağız” diye konuştu.

  Oktay Özdemir Türkiye markalaşmadığı sürece yabancı markalara fason üretim sarmalının kırılamayacağını ifade ederek, MOL’un cirosunun yüzde 3’ünü sadece Türkiye’nin tanıtımına ayıracağını belirtti.

  Tüm Türk Üreticileri MOL’a Davetli

  MOL projesini Türkiye’de 78 hazırgiyimcinin bir araya gelerek kurduğunu kaydeden Özdemir şöyle devam etti: “Krizi fırsat bularak ilk adımı MMB olarak MOL Mağazaları projesiyle atıyoruz. Bu proje Türk üreticisinin markalaşması için dünyaya yeni bir açılım sağlaması amacıyla geliştirmiş olduğu bir projedir. Bugün artık markalaş-mak tek bir firmanın şu küresel dünyada yapabileceği bir iş değildir.

  Bir ülkenin markalaşması da aynı şekilde sadece birkaç firmanın başarılı olması ile elde edilebilecek bir sonuç değildir. Markalaşmak topyekun bir hareket gerektirir. Maliyeti çok yüksektir ve uzun bir sürece ihtiyaç vardır. Fakat eğer biz işbirliği yaparsak bu markalaşma sürecini kısaltabiliriz ve bu krizi büyük bir fırsata dönüştürebiliriz.”

  Körfez Ülkesinden MOL’a Gelen Ciddi Teklif

  Özdemir, dünyanın birçok ülkesinden talep olduğuna vurgu yaparak, İsviçre, Almanya, Kuveyt, Dubai gibi ülkelerin şimdiden MOL’ü istediklerini söyledi. Körfez sermayeli uluslararası bir fonun kendilerine teklifte bulunduğunu kaydeden Özdemir, “Bunun da kararını iki-üç hafta içinde vereceğiz.

  Eğer gelen teklifler Türk üreticisini önünü açacaksa, dünyada daha kolay yayılmamızı sağlayacaksa her teklife sıcak bakıyoruz” dedi. Özdemir, MOL mağazalarından 2009’da 3 milyar dolar ciro hedeflediklerini belirterek, önümüzdeki yılın sonunda 56 mağaza açmayı planladıklarını aktardı.

  MOL’un Özellikleri

  MOL, Türkiye’de üreten ve dünyaya açılmak isteyen tüm üretici firmaların oluşturduğu yeni bir mağazacılık sistemidir.

  Dünyaya açılmak isteyen fakat imkanları bulunmayan kobiler için bir örnek ve yapılanma şeklidir.

  MOL yeniden Türkiye’yi tekstil üretimde ayağa kaldıracak ve kendi markalarıyla dünyaya ‘Made in Türkiye’yi sunacaktır ve bu da Türk tekstil sektöründeki dünyaya tanıtımı noktasında çok önemli bir adımdır.

  MOL’a sadece Türk üreticileri katılabilecektir.

  MOL’e kabul edilen her firma aynı zamanda MOL’un ortağı olacaktır.

  MOL’un kendisi kar amacı gütmemektedir. Sıfır kar ticarisini benimsemektedir. MOL’un Asıl kazancı markaların ürünlerini satmalarından ve Türkiye tekstil sektörünün dünyaya tanıtımını yapmalarından kaynaklanacaktır.

  MOL bağımsız denetim şirketleri tarafından düzenli denetlenerek aylık piyasa raporu sunacaktır.

  MOL model (ürün) kabul sistemine göre çalışacaktır.

  Toptan fiyatına perakende stratejisini benimsemiştir.

  MOL perakende ve MOL toptan olarak 2 ayrı sistemle çalışacaktır.

  MOL ayrıca partnerlerine Franchaise verebilecektir.

  MOL’ de yaklaşık 3000 metre kare’de 12–15.000 farklı model sunulacaktır.

  MOL’da 1,5 YTL.’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacaktır.

  Tüketici denemek istediklerinde aldıkları ürünün sağlığa uygun olup olmadığını kontrol edebilecek

  Tüketiciye aldığı ürün için her yıl kuru temizleme hizmeti vereceğiz.

  Müşterilerin satın aldıkları eşyaları evlerine kadar götürecek bir servis sitemi sağlıyoruz.

  Ürünlerin en iyi, en güzel en stratejik modelleri tüketiciye sunulacak.

  MOL cirosunun %3 ‘ünü Türkiye tanıtımına ayırmaktadır.

  MOL tüm katalog ve broşürlerinde Türkiye’nin tekstil sektöründe güçlü olduğunu dünya tekstil sektörüne tüm yönlerden ispatlayacaktır.

  MOL’un hedefi 2013 yılında cumhuriyetimizin 90.yılını kutlarken Türkiye’nin dünyadaki en büyük markası olmak ve Türkiye tekstil sektörünü dünya çapında tanıtmak...


   
 2. emeğine sağlık dark
   
 3. Hadi hayırlısı bakalım. Tekstil sektöründe bir Türk markasını görmek bizi onurlandırır. İnşallah pahalı olmaz da biz de şöyle MOL etiketini göstere göstere giyeriz. :f40: tabiki 1,5 YTL.'lik ürünler bize hitap ederse
   
 4. Teşekkürler Dark güzel bir haber Tekstilcilerin zor durumda olduğu şu günlerde umarım beklenildiği gibi olur herşey :f63:
   
 5. paylaşımın güzeldi dark teşekkürler inşallah yüzü gülmeyen esnaflarımıza ışık olur.
   
 6. MOL'un yolu açık olsun.
  İnşallah beklentiler doğrultusunda dünya çapında
  bir marka olur.
  Paylaşım için teşekkürler Dark
   
 7. umarım tekstilcilerin yüzü güler
   
 8. Çok güzel bir girişim inşallah amaçına ulaşır teşekkürler Dark_
   
 9. İnşallah hayırlı olurda yüzümüzü güldürenler arasına girmeyi başarır
  teşekkürler Dark
   
 10. Yawww 1 metre ham kumaşın yarı fiyatına çinden kot pantalon ihraç ediliyor.. Rekabet çok zor ama inşallah başarılı olur. Bunun içinde bilinçli tüketiciye büyük iş düşüyor tabii..