Monica Bellucci Biyografi. Monica Bellucci Hayatı

'Biyografi' forumunda cCasT tarafından 9 Tem 2010 tarihinde açılan konu


 1. Monica Bellucci
  Monica Bellucci Kimdir
  Monica Bellucci BiyogRafi


  [​IMG]

  Monica Bellucci, 30 eylül 1964de İtalya, Umbria Bölgesinde Città di Castelloda dünyaya geldi. Soyadı Latince bir kelime olan "Bellutus"tan gelen Bellucci, Perugia Üniversitesinde (University of Perugia) hukuk eğitimi almaya başladığı sırada, mankenliğe merak sardı. Avukat olacakken mankenlik kariyerine ağırlık veren 1.79 m. boyundaki Bellucci, 1988de Avrupanın moda merkezlerinden biri olan Milana taşındı.

  Bir süre sonra Elite Model Management ile anlaştı ve 1989dan itibaren önce Pariste göze çarptı, ardındansa Avrupa dışında New Yorkta da tanınan bir model haline geldi. Fransız ELLE dergisi gibi birçok dergi ve markalar için poz verdikten sonra Giuseppe Tornatorenin çektiği Dolce & Gabbananın Black & White reklam filminde oynadı.

  1989da oyunculuğa geçmek için dersler almaya başlayan Bellucci, 1990ların başında birkaç televizyon filminde küçük rollerde yer aldı. 1992 yılında ilk büyük sinema denemesi olan ve Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins ve Keanu Reevesin başrollerinde olduğu Francis Ford Coppola filmi Bram Stokers Dracula adlı ingilizce filmde, Draculanın gelinlerinden birini canlandıran Bellucci, 2000e kadar yaklaşık 20 filmde küçüklü büyüklü rollerde yer aldı. 2000 yapımı Giuseppe Tornatore filmi Malenada genç ve güzel dul bir kadın olan 'Malena' karakterini canlandıran Bellucci, bu başrol sayesinde ilgileri iyice üzerine çekmeyi başardı. İngilizce konuşulan çevrelerde de büyük alkış toplayan Malenanın ardından 2002 yapımı Astérix & Obélix: Mission Cléopâtreda Kleopatrayı oynadı. Aynı yıl Gaspar Noénin büyük yankı yapan filmi Dönüş Yokda (Irreversible) oynadığı başrolle dünya çapında üne kavuştu.

  2003 yapımı Antoine Fuqua filmi Tears of the Sunda (Güneşin Gözyaşları) Bruce Willisle başrolleri paylaştı. Aynı yıl Matrix Reloaded ve Matrix Revolutionsta Persephone karakterini canlandıran Bellucci, 2004de Mel Gibsonın senaryosunu yazdığı ve yönettiği The Passion of the Christta Mary Magdelene karakterini oynadı.

  Bellucciye The Passion of the Christteki çalışmasından sonra bir çok hayranı tarafından Roman Catholic(katolik) yakıştırması yapıldı. Bellucci, film hakkındaki The Big Question adlı belgeselde şu açıklamayı yaptı:

  Ben agnostik (bilinemezci) birisiyim, yinede bütün dinlere saygım ve ilgim var. Eğer inandığım birşey varsa o da gizemli bir enerji olduğu ve bu sayede okyanusların dolduğu, insanların ve doğanın birleştiğidir.


  1998de İtalyan Max Payne dergisine ve GQ dergisine çıplak takvim çekimleri yapan Bellucci, 1999da Maxim Dergisinin 50 En Seksi Kadın Listesinde 6. iken, 2002deki100 En Seksi Kadın Listesinde 9. oldu. Aynı yıl ünlü internet sitesi Askmende En Çok Arzulanan Kadın (Most Desirable Woman) seçildi ve 2004de Dünyadaki En Güzel 100 Kadın (Most Beautiful Women in the World) listesinde 1. sırada yer aldı. 8 Kasım 2004 de Fransız TV şovu "La Plus belle femme du monde" de izleyiciler tarafından dünyanın en güzel kadını seçilen Bellucci, 2005de FHM Dergisinin Dünyanın 100 En Seksi Kadını Listesinde de 89. sırada yer aldı. Bellucci, 2006 Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yaptı.

  En favori filmi Ettore Scolanın Giornata particolare, Una (1977) olan Belluci, İtalyanca, Fransızca, ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabiliyor ve bu dillerde oyunculuk yapabiliyor ayrıca Aramaic (eski Suriyeye ait) dilinde de oynayabiliyor.

  Monica Bellucci, 1989dan 1995e kadar aktör Nicola Farron ile nişanlı kaldı. Dobermann (1997) ve Dönüş Yok filmleri dahil olmak üzere bir çok filmde beraber oynadığı ünlü Fransız sinema oyuncusu Jean-Pierre Casselin oğlu Vincent Cassel ile evlenen Bellucci, 12 Eylül 2004te Romada Deva adında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. 2004 yılında kızına hamile iken İtalyan kanunlarına göre sadece evli çiftlerin tüp bebek sahibi olabilmelerini protesto etmek amacıyla İtalyan Vanity Fair dergisine çıplak pozlar vermişti. Bellucci ve eşi aralarındaki ilişkinin rutinleşmemesi için ayrı evlerde yaşıyorlar.
   
  Son düzenleme: 9 Tem 2010
Yükleniyor...