Mübarek Gecelerden Regaip Kandili Hakkında Bilgi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 15 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Regaip Kandili Hakkında Kısa Bilgi  Regaip Kandili Mübarek üç ayların gelmesiyle Recep ayının ilk haftasının Perşembe gecesini cum gecesi kutlanır.Regaib kelimesi arap kökenli bir kelimedir.Regabe kelime olarak herhangi birşeyi istemek arzulamak ona karşı meyletmek onu elde etmek için çaba göstermek çaba sarfetmek manasına gelir.

  Regaip kandilinde iki kıymetli gece bir araya gelmektedir Perşembe günü ve Cuma gününün bu bübarek gecede bir araya gelmesi daha kıymetli oluyor.

  Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere,ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri bağışlar. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilmektedir.

  Bu mübarek Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok büyük sevaptır.

  Ayrıca Receb şerif ayında oruç tutmak çok büyük faziletlidir.

  Ayrıca Regaib kelimesi Kur'an'da geçmeyen bir kelimedir.Fakat reğabe'den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur'anı kerimde sekiz yerde geçiyor.Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb'in hepsini tutmuş gibi sevap verilir. Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.Allah c.c. hepimizi cehennemden uzaklaştırsın bu mübarek gecede affına nail olan kullarından eylesin inşallah..
   
Yükleniyor...