Muğla Fethiye'de 6,0 şiddetinde deprem 10 Haziran

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 10 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde saat 15.44'te 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi Depremin merkezüssünün Ölüdeniz açıkları olduğu öğrenildi. Deprem çevre illerde de hissedildi

  Yaklaşık 1 dakika süren deprem, Akdeniz Bölgesi'nin yanı sıra çevre illerde de hissedildi.

  Depremden sonra artçı bir artçı şok daha yaşandı.

  Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki Ölüdeniz açıklarında bugün saat 15.44'te yerin 19.6 kilometre derinliğinde, 6.1 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Özellikle Fethiye, Marmaris, Bodrum, Köyceğiz, Milas ve çevre ilçelerle Yunanistan'ın Simi (Symi) Adası'nda, İzmir, Aydın ve Denizli'nin de aralarında yer aldığı Ege illerinde hissedildi. Deprem nedeniyle panikleyenler sokaklara fırladı. İlk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi.
   
  Son düzenleme: 10 Haz 2012
 2. Cevap: Muğla Fethiye'de 6,1 şiddetinde deprem 10 Haziran

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Okan Tüysüz, Ege Bölgesi'nin gerilme bölgesi olduğuna dikkat çekerek, "Bu bölgede çok sayıda fay var ve bunlar 7.2'lere ulaşan depremler üretti. Güney Ege'de Rodos Adası'ndan çıkarak Fethiye'ye ulaşan, buradan da Burdur'a kadar giden bir fay var. Sonuçta Ege bölgesinin jeolojik yapısı içerisinde olağan bir deprem olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü orası dünyanın en sık deprem üreten bölgelerinden birisi. Bundan sonra 5.1'e kadar ulaşan artçılar beklenebilir" dedi.
   
Yükleniyor...