Muhammed Bâkî Billah (k.s) Hastalığı Vefatı

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 19 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Muhammed Bâkî Billah (k.s) Hastalığı Vefatı
  İmamı Rabbaninin Hocası


  HASTALIĞI VE VEFATI

  Muhammed Bâkî Billah (k.s) hazretleri Hicri bin oniki senesinin Cemâziyel-âhir ayı gelince, bir hastalığa tutuldu. Bu günlerde şöyle buyurdu:

  -"Hâce Ubeydüllah Ahrâr'ı (k.s) rüyada gördüm ve bana; "Gömlek giyiniz" buyurdu. Bu rüyayı anlattıktan sonra, tebessüm etti ve; "Eğer yaşarsam öyle yaparım, yaşamazsam, gömleğim kefenimdir" buyurdu.

  Bu günlerde sefere çıkmak isteyen muhlis talebelerinden bir çokları gelmişlerdi. Hastalığının çok olduğu zamanlar, derin ilimler ve çok yüksek hakîkatlerden bahsetti. Bir gece, hastalık o hâle geldi ki, gören can vermekte olduğunu sanırdı. Bir müddet sonra kendine gelip;

  -"Eğer ölmek bu ise, ne büyük bir nimettir. Bu halden kurtulmak istiyorum" buyurdu. Cemâziyel-âhir ayının yirmibeşinde Cumartesi günü, hazırlık ve ayrılık eserleri görülmeye başladı. Bütün dostlarına bakışları ile veda ederken, talebeleri, ashabı ve dostları ağlamağa başladılar. Muhammed Bâkî Billah (k.s) hazretleri ise tebessüm buyurup hayretle bakıyor ve sanki:

  -"Siz nasıl dervişlersiniz, kazaya rıza dairesinden çıkıp ağlarsınız" diye söylemek istiyordu. Bu sırada talebelerinden biri "Ya İlahel-âlemîn" mübarek kelimesini söyledi. Sür'atle o tarafa yüzünü çevirip ona baktı. Orada olanlardan biri "Onların bu hareket ve teveccühü hakiki mahbubun ismini duyma şevkindendir" buyurunca, bu sözün te'siri ile mübarek gözleri yaş ile doldu. İkindi vakti yaklaşmıştı. Sesli olarak Allah Teâlâ'nın (c.c) ismini zikretmekle meşgul olup böylece; "Allah, Allah... (c.c)" diye diye ruhunu teslim eyledi. Vefatından sonra, en sadık talebeleri, karar verdikleri bir yere mezarlarını kazdılar. Fakat tabutu oraya götüremediler. Telaşla bir başka yere götürdüler. Tabutu yere indirdikten sonra, ne görsünler! Orası bir defasında Muhammed Bâkî Billah (k.s) hazretlerinin talebeleri ile geldikleri bir yer idi. Burayı beğenmişti. Burada abdest alıp, iki rek'at namaz kılmıştı. O temiz yerden bir miktar toprak eteğine yapışmıştı ve "Bu yerin toprağı bizim eteğimizi tuttu" buyurmuştu. Ana caddeye yakın olan bu yerde kabrini kazdılar. Bu irşad memleketinin padişahını, üzüntülerle mezâra indirdiler. Hâce Hüsâmeddîn hazretlerinin gayretleri ile mezarın etrafına; ağaçlar, meyveler, çiçekler dikip, orasını gayet güzel bir bahçe yaptılar. Kabr-i şerifini ziyaret edenler bereket ve şifa bulurlar.

  İmam-ı Rabbânî hazretleri, yazdığı kitaplarda hocası Muhammed Bâkî Billah (k.s) hazretlerini methetmiş, büyüklüğünü bildirmiştir. Mesela; "Mebde' ve Me'âd" risalesinde şöyle buyurmuştur.

  -"Hayr-ul-beşer olan Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam'ı görmek ve o zamanda bulunup, sohbetine kavuşmakla şereflenemedik ama, Muhammed Bâkî Billah (k.s) hazretlerinin sohbetine kavuşmaktan da mahrum kalmadık. Kavuştuğumuz nimetlere şükürler olsun."

  [​IMG]


  serhaber.com
   
Yükleniyor...