Muhammed Ezheri Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 22 Eki 2012 tarihinde açılan konu


 1. Muhammed Ezheri Kimdir, Kısaca Hayatı

  Muhammed Ezheri Evliyânın büyüklerinden. İsmi, Muhammed bin Abdürrahmân Ezheridir. 1714 (H.1126) senesinde Cezâyirde İsmâiloğulları kabîlesinin bulunduğu bölgede doğdu.

  Muhammed Ezherî, küçük yaşta Kâhireye gitti. Ezher Câmii hatîbi ve imâmı Muhammed bin Sâlim Hafnâvîden, ilim ve tasavvuf yolunun edebini öğrendi.

  Uzun bir müddet sonra ağabeyi onu görmeye gitti. Kâhire sokaklarında ilk sorduğu kişi kardeşi Muhammed Ezherî oldu. Bulduğunda, aradan uzun bir süre geçtiği için iki kardeş birbirini tanımamıştı. Muhammed Ezherî ağabeyine; Câmiye gel. İmâmdan sorarsın.

  Çünkü aradığınız onun yakın talebelerindendir. Namazda ikinci safta ol. Namaz bitince, imâmın yanına gider sorarsın dedi. Sonra Muhammed Ezherî, hocasına, gelenin durumunu anlattı.

  Namaz kılınıp herkes câmiden çıktıktan sonra, imâm olan Muhammed bin Sâlim Hafnâvî, Muhammed Ezherînin ağabeyi olan şahsa işâret etti. O da imâmın yanına yaklaştı. Muhammed Hafnâvî ona Muhammed Ezherîyi gösterip; İşte bu senin kardeşindir dedi. Bunun üzerine Muhammed Ezherî, kalkıp ağabeyinin elini öptü. Sonra hasret giderdiler. Câminin imâmı ve Ezherînin hocası olan Muhammed Hafnâvî, ona; “Kardeşinin yanında misâfir olarak kal. Burada olduğun müddetçe sana yardımı olur ve hizmetinde bulunur dedi. Bir müddet sonra hocası, Muhammed Ezherîyi ilm öğretmesi için memleketine gönderdi.

  Gönderirken ona çok duâ etti. Muhammed Ezherî, bu duâların çok bereketini gördü. Bir süre sonra Mısıra dönmesini emretti. Muhammed Ezherî Mısıra dönünce, hocası ona, icâzet verdi. Sonra tekrar memleketine gönderdi.

  Muhammed Ezheri 1793 (H.1208) senesinde Cezâyirde vefât etti.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Kas 2012