muharrem ayında oruç kaç gün

'Sorularla İslamiyet' forumunda Dark tarafından 25 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. muharrem ayında oruç kaç gün
  muharrem ayında oruç kaç gündür
  muharrem ayında oruç kaç gün tutulur


  Peygamber efendimiz Muharrem ayının 9. ve 10. günleri yani âşûrâ/aşure günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir.
  Bu oruçlar hariç Muharrem ayına mahsus bir ibadet yoktur, diğer zamanlarda olan ibadetler bu ayda da devam eder. Mesela normal zamanlarda kılınan nafile namazlar, sünnet olan Pazartesi ve Perşembe oruçları, dualar Fakat sadece Muharrem ayına mahsus olarak yukarıdaki oruç dışında bir ibadet yoktur.

  Aşure orucuyla ilgili hadisler şöyledir:

  Aişe (radıyallahu anhâ) demiştir ki: “Aşure günü cahiliye devrinde, Kureyşlilerin oruç tuttukları bir gündü. O günde Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de oruç tutuyordu. Resûlullah, Medineye gelince de aşure günü oruç tuttu ve o günün orucunu emretti. Ramazan orucu farz kılınınca farz oruç Ramazan oldu ve aşure terk edildi. Artık isteyen o gün oruç tuttu, isteyen tutmadı. (Buhari, Savm 1, 68, Müslim, Sıyâm 113 (1125); Tirmizî, Savm, 49; Ebu Davud, Savm, 64; Muvatta, Sıyam, 33)


  Abdullah İbn Ömer (adıyallahu anhumâ) demiştir ki: Aşure (günü), cahiliye devrinde oruç tuttuğumuz bir gündü. Ramazan farz kılınınca, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Bu (gün) Allahın günlerinden bir gündür. Dileyen o gün oruç tutar, dileyen tutmaz. (Buhari, Savm, 68; Müslim, Sıyâm, 117 (1126); Ebû Dâvûd, Savm, 64)

  Abdullah İbn Abbas (radıyallahu anhumâ) demiştir ki: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Medineye gelince Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü. Bunun sebebi sorulduğunda Yahudiler: “Bu (gün) Allah (c.c.)ın Firavuna karşı Musaya yardım ettiği gündür. Biz onu tazim için bugün oruç tutuyoruz dediler. Bunun üzerine Resûlullah: “Biz Musaya sizden daha yakınız buyurdu ve Aşure orucunu emretti. (Buhari, Enbiya, 24, Menakıbul-Ensar, 52; Müslim, Sıyâm, 127 (1130); Ebû Dâvûd, Savm, 64; İbn Mâce, Sıyâm, 41; Ahmed b. Hanbel, 1/291, 310, 336, 340.)

  Yukarıdaki iki hadiste Peygamberimizin Mekkede iken de aşure orucunu tuttuğu ifade ediliyor. Ama son hadiste bu orucun Medinede başladığı anlaşılmaktadır. Bu durum, bir çelişkiyi gerektirmez. Araplar, Hz. İbrahimin dininden kalma bir ibâdet olarak, Yahudiler de Musa aleyhisselama uyarak bu orucu tutmuş olabilirler. Yahudilere, Aşure günü oruç tutmalarının sebebinin sorulması, onların bu orucu hangi gerekçeyle tuttuklarını öğrenmek için olabilir.

  Alıntıdır
   
Yükleniyor...