Muharrem Efendi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 15 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kısaca Muharrem Efendi Kimdir
  Zile tarihinde çok çok önemli şahsiyetler yetiştirmiştir. Yetiştirmeye de devam etmektedir. Zilenin her köşesinde her mahallesinde bir veli türbesi bulunmaktadır. Zilenin yetiştirdiği önemli kişilerden biri de MUHARREM EFENDİ dir.

  Zile Devlet Hastanesinin bahçesindeki mütevazi kabrinde yatmaktadır. Yanındaki kabirde yatan zat da babası Ebul Berekat Mehmet Arif Efendidir.

  Muharrem Efendinin kişiliğini, bilgisini, faziletini, önderliğini,en iyi anlatan kabrin başındaki mezar taşıdır. Taşın dili şöyledir: “İslamın büyük alimlerinden değerli müderris, müellif, fakih, muhaddis, müfessir, arif, kamil bir zat olan Muharrem Efendi Günümüz anlatımıyla Muharrem Efendinin Profesör , Araştırmacı yazar, Hukukçu, Hadis alimi , Tefsir alimi , bilgisi ve tecrübesi yüksek, mütevazi olgun bir şahsiyet olduğu anlaşılmaktadır.  Muharrem Efendi (doğum. 1504- ölüm. 1591) seneleri arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamıştır. Babası Mehmet Arif Efendinin dört oğlu vardır. Oğullarını iyi yetiştirdiği bilgisiyle şöhrete ulaştırdığı için kendisine bereketin babası anlamına gelen “Ebul Berekat künyesi verilmiştir. Mehmet Arif Efendinin bir oğlu Muharrem Efendinin de kardeşi olan meşhur Şemsettin Sivasi Hazretleridir. Yaşadığı dönemde ünü imparatorluğun sınırlarını aşmıştır. Türbesi Sivasta Meydan Camiinin bahçesindedir. Bu büyük velinin kabrini ziyaret etmek bana da nasip oldu. Yeşil bir örtü ile kaplı sandukasında huzur içinde yatmaktadır.

  Muharrem Efendinin kızı Safa Hatundan doğan torunu Abdulahad Nuri İstanbulda yaşamış büyük velilerdendir. Halveti Tarikatının en büyük şeyhlerinden biridir. “Nuri Divanı adlı manzum eseri çok meşhurdur.
   
Yükleniyor...