Multipl Skleroz ( MS ) hastalığı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 3 Mar 2009 tarihinde açılan konu


 1. MS (Multipl Skleroz) hastalığı ve önerileri
  İlk belirtileri bir gözde görme kaybı veya bulanıklığı, çift görme, konuşmada zorluk,beden yarımında güçsüzlük ve uyuşukluk, ellerde titreme, yürüme güçlüğü veya dengesizlik, ince hareketlerde beceri kaybı olan bu hastalık en çok 20 ile 40 yaşlar arasında ortaya çıkmaktadır.

  Multipl Skleroz ( MS ), merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyincik ve omurilik gibi yapıları etkileyen ve genç erişkinlerde görülen bir hastalıktır.

  Hastalığa ait ilk belirtilerin ortaya çıkış yaş ortalaması ülkemizde 27, Batı ülkelerinin çoğunda ise 30 yaşında olup kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülmektedir. Ancak yukarıda sayılan belirtilerin, tek başlarına MS hastalığı için özgün olmayıp, birçok başka nörolojik veya diğer hastalıkta da görülebileceğini unutmamak gerekir. MS kesinlikle bulaşıcı ya da bir akıl hastalığı değildir.

  MS’de ana sinirlerin üzerini kaplayan koruyucu miyelin tabakası bozularak, sinirler arasında küçük elektrik arızalarına sebep olur. MS hastalarında önemsiz halsizliklerden felce kadar geniş bir yelpazede yer alan bir takım semptomlar görülür. Her ataktan ya da kötüleşmeden sonra, bazı MS hastaları tamamen normal hallerine dönerken bazılarında kalıcı arazlar oluşur.

  AHMET MARANKİ’NİN ÖNERDİĞİ BİTKİLER :

  Isırgan Otu (Urtica dioica) : Isırgan otunun içerdiği bazı bileşikler, tıpkı arı soksı gibi bir etkiye neden olurlar. Isırgan otu demetlerini eldivensiz olarak tutmanız sayesinde son derece güçlü birçok yararlı bileşik vücudunuza enjekte edilir.

  Semizotu (Portulaca oleracea) : İngiltere’de yayınlanan bir tıp dergisinde, MS hastası bir İngiliz biyokimyacı, bol magnezyum kaynağı olan semizotunu yemenin kendisine çok faydası olduğunu belirtmiştir.

  Günde 375 mg. kullandığını söyleyen biyokimyacı, böylece MS ataklarının azaldığını söylemiştir. Bir tabak dolusu buharda pişmiş semizotu, 375 mg. dozun alınmasında yardımcı olacaktır.
   

 2. Cevap: Multipl Skleroz ( MS ) hastalığı

  Çok zor bir hastalık insanın ömründen iki yıl alıyormuş allah yardımcıları olsun :)
   

Yükleniyor...