münazara nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda eftelya tarafından 10 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. münazara nedir, ne anlama gelir

  Önceden seçilen bir konu hakkında iki karşıt grubun bir jürinin önünde tartıştığı konuşma türüne münazara denir. Münazarada konu hakkında bir tez ve bir antitez vardır. Konuşmacı gruplardan biri bir tez öne sürerken diğer grup bu tezi çürütmeye çalışır. Tartışma bir jüri önünde yapılır. Her grubun başkanı vardır ve başkanlar o grubun sözcüsü konumundadır.

  Münazarada yapısal bir “yarışma” ortamı oluşturulur. Çünkü bir konunun zıt iki kutbu tartışılır ve tartışmadan mutlaka bir galibin çıkması gerekir. Tartışma ortamında bir yarışma ruhu yoktur. Çünkü tartışmanın amacı sadece iki zıt görüşün çarpışarak ortaya daha doğru ve objektif bir görüşün ortaya çıkartılmasıdır. Münazarada amaç bir görüşün sunulan kanıtlar yardımıyla karşı tarafa benimsetilmesi, o tarafın ikna edilmesidir.

  Münazaranın özellikleri madde madde:

  • Öne sürülen düşünceyi ispatlama ve tartışmadan birinci çıkmak için mücadele edilir.
  • Konuşmacıların sayısı 1 ile 4 arasında değişkenlik gösterebilir, gruplar sözcülerini ya da başkanlarını daha önceden tespit ederler
  • Konuşmaların sona ermesinin akabinde jüri, konuşmacıların yaptığı hazırlığı, karşı düşüncelerini ve konuşma yeteneklerini göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapar ve yarışmadan galip çıkacak olan kişiyi açıklar.
  • Münazaralar genel olarak okullarda yapılan tartışmalardır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Ara 2014
Yükleniyor...