Münker Nekir Meleklerinin Soruları

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 20 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Münker Nekir Meleklerinin Soruları Nelerdir


  Münker Nekir Meleklerinin Soruları Hangileridir  Bu meleklerin Münker ve Nekir diye isimlendirilmeleri, her ikisinin de aşinası olmadığımız garip bir sûrette olmalarındandır. Nitekim Arapçada bir kimsenin, bilmediği veya tanımadığı bir şeyi bilmediğini ifade etmek için, “nekirtüş-şeye der.Söz konusu iki melek ölünün kabrine gelir, Allah ölüyü diriltir ve melekler sorularını yöneltirler.

  “Ölü defnedildiğinde, ona gök gözlü simsiyah iki melek gelir. Bunlardan birine Münker diğerine de Nekir denir. Ölüye: “Bu adam (Rasûlüllah) hakkında ne diyorsun? diye sorarlar. O da hayatta iken söylemekte olduğu; “O, Allahın kulu ve Resûlüdür. Allahtan başka Allah olmadığına, Muhammed (s.a.s.)in Onun kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederimsözlerini söyler. Melekler; “Biz de bunu söylediğini biliyorduk zaten derler. Sonra kabri yetmiş çarpı yetmiş zira kadar genişletilir ve aydınlatılır. Sonra ona “Yat! denir. “Aileme dönüp onlara haber versem mi? diye sorar. Onlar da; “Akrabalarından en çok sevdiği kimseden başkası kendisini uyandırmayan, güveğinin uyuması gibi uyu! derler. Böylece, yatlığı yerden, Cenab-ı Allah onu tekrar diriltinceye kadar uyur.

  Eğer münafık ise, “İnsanların söylediklerini duyup aynısını söylerdim, bilmiyorum der. Melekler de, “Böyle söylediğini zaten biliyorduk derler. Sonra arza: “Onu sıkıştır denir. Arz onu sıkıştırır da kaburga kemikleri birbirine geçer. Allah onu yattığı bu yerden tekrar diriltinceye kadar kendisine azap edilir. (Tirmizi, Cenâiz, 70)
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Münker Nekir Meleklerinin
 1. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  577
 2. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  919
 3. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  994