Murad Baba Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 17 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pir Murad Baba Kimdir


  Doğum yılı : 1915, vefatı: 11.11.2009
  Annesi Güllü Hātûn; Samsunda medfun.
  Babası, Ömer Baba; Köy kabristanında.

  Pir Baba Hazretlerinin hayatını sürdürdüğü yer;

  Gümüşhane ilinin Kelkit-Köse İlçesine bağlı, eski ismi Şurut olan bugünkü adıyla Kabaktepe olarak bilinen köy, tarihte Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN Hazretleri adına kaydedilmiş, bir vakıf köyüdür. Kabaktepe ismini, Köyün yaslandığı; yüksekliği 2000 metre civarında olan Selçuklu kumandanı Şehîd Topçu Baba Hazretlerinin medfûn bulunduğu tepeden almaktadır. Rivayete göre; memleketimizde meydana gelen önemli olaylar ve büyük harblerde bir işaret olarak, dağın içinden top atıldığı günümüze kadar söylenegelmiştir. Bu mekâna çevreden de görüleceği şekilde bazı geceler nur direklendiği hālen gözlenmektedir.

  [​IMG]

  Şurut Köyünün Bayburt-Erzincan karayolu üzerinde; Bayburta 55, Gümüşhaneye ise 50 kilometreuzaklıkta bulunan ve rakımı 1.600-1.700 metrecivarında olan bir köydür. Peygamberimizin (S.A.V.) torunu İmam Zeynel Ābidîn yoluyla gelen koldan olan Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN Hazretleri bu köyde yaşamış olup, türbesi köy kabristanındadır. Türbesinin ilk olarak Üçüncü Murat zamanında yapıldığı bilinmektedir. Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN, beş kardeş olarak bu bölgeye emr-i İlâhi ve emr-i peygamberi ile irşād için gelmişlerdir. Bu beş kardeşin isim ve yerleşim yerleri şöyledir:

  Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN–Kabaktepe Köyü-Şurut–Gümüşhane

  Seyyid Mahmûd Baba ÇAĞIRGAN – Zıhar – Alucra - Giresun

  Seyyid Hasan Baba ÇAĞIRGAN – Tekke – Gümüşhane

  Seyyid Nasûhî Baba ÇAĞIRGAN – Şingah – Bayburt

  Seyyid Muhammed Baba ÇAĞIRGAN – Kop Köyü – Bayburt


  Bu 5 kardeşin yaşça en büyüğü Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN; Şurut Köyünde olup, hālen āilesi bu köyde yaşamaktadır. Dergâh evi (ocak olarak), ailesi tarafından muhafaza edilmektedir.
   
Yükleniyor...