Murphy Yasaları

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 13 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. "Ters gitmesi olası her şey er ya da geç ters gider" ya da bir diğer deyişle "Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir. Bu özdeyiş hepinize tanıdık gelecektir. Veya bir şeyler ters gittiğinde çevrenizde birilerinin “Murphy. tabirinden bahsettiğini duymuşsunuzdur. Temeli yukarıda alıntılanan söze dayanan “Murphy Yasaları'nın çeşitlemelerine birlikte göz atalım.

  Temel Murphy Yasası: Eğer bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gider. * Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir. * Her şey düşündüğünüzden daha uzun sürer. * Eğer bazı şeylerin ters gitme olasılığı varsa, bunların en çok zarar vereni gerçekleşir. * Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır. * Kötüye giden bir şeyi kendi haline bıraktığınızda daha da kötüye gider. * Ne zaman bir şey yapmaya kalkışsanız ondan önce yapılması gereken başka bir şey çıkar. * Her çözüm yeni sorunlar doğurur. * Bir şeyi kusursuz yapmak olanaksızdır, çünkü aptallar çok beceriklidir. * Doğa daima hataların tarafını tutar.
  Murphy Felsefesi: Gülümse Yarın daha da kötü olacak. Murphy Sabiti: Değerli bir şey değeriyle doğru orantılı olarak zarar görür. Murphy'nin Altın Kuralı: Parası olan kanunu koyar!

  İyi başlayan her şey kötü biter. Kötü başlayan herşey daha da kötü biter. * Eğer bir deney başarılı olmuşsa, ters giden birşeyler var demektir.

  Herhangi bir bilgide sayılar çok doğru gözüküyorsa boşuna kontrol etmeyin, yanlıştırlar. * Mümkün olan en kötü koşullar, er ya da geç mutlaka ortaya çıkar.

  Her sağlıklı erkeğin zengin olmak için asla işlemeyecek gizli bir planı vardır. * İki tür insan vardır: İnsanları iki türe ayıranlar ve ayırmayanlar.

  Tıkanık trafikte diğer şerit her zaman daha hızlı akar. * Bir şeyin olma olasılığı, istenme olasılığı ile ters orantılıdır.

  Faturalar elinize alacaklarınızdan iki kat hızlı ulaşır. * Aradığınız şeyi en son baktığınız yerde bulursunuz.

  Hayatta güzel olan her şey ya yasak, ya ayıp, ya da şişmanlatıcıdır. * Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir.

  Olmuyorsa zorlayın, kırılırsa zaten değişmesi gerekirdi. * Ne kadar beklersen bekle istenmediği zaman gelecektir. * Yere düşen her şey ulaşılması en zor köşeye yuvarlanır.

  Reçelli ekmek ne zaman yere düşse reçelli kısmı hep yere gelir. * Özür dilemek, izin almaktan daha kolaydır.

  Ne zaman arabayı yıkatırsanız yağmur yağar, yağmur yağacağı için arabayı yıkatmadığınızda ise yağmur yağmaz. * Bir şey tamir ederken elin tamamen yağlandığında burnun kaşınır.

  Uyuyan bir bebek, anne babası uykuya dalınca uyanır.

  İnsanların seni seyretme olasılığı düştüğün komik durum ile doğru orantılıdır.

  Duşa girip ıslandığında telefon çalar. * Birileri ile karşılaşma ihtimalin, görünmek istemediğin zaman en üst düzeydedir.

  Yanlış numara çevirdiğinde çevrilen numara kesinlikle meşgul değildir. * Bir teklifin gerçek olması güvenilir olmasını gerektirmediği gibi, güvenilir bir teklifin de gerçek olması gerekmez.

  Kaşıntının şiddeti ulaşma zorluğun ile doğru orantılıdır. * Bir makinenin çalışmadığını ispat etmen gerektiğinde kesin çalışır.

  Ayağınıza tam oturan bir ayakkabı kesinlikle mağazadaki ayakkabıların en çirkinidir. * Sinemada sıranın ortasında oturanlar salona en son girerler.
   
 2. Cevap: Murphy Yasaları

  Siz sınavlara istediğiniz kadar çalışın, sonunda her zaman çalışmadığınız bir yerden çıkacaktır! * Ne zaman sınavlara çalışacak olsanız uykunuz gelir, sınavdan sonra uykunuz açılır.
  Dakikalarca beklediğin otobüs sen tam sigara yaktığında gelecektir. * Sigara dumanı her zaman sigara içmeyen kişiye doğru gelir.

  Diş ağrısı gece ve tatil gününde başlar. * Kimse başkasının yaptığı iş ile ilgilenmez.

  Yeni aldığınız donanım eskisini sattığınız an bozulur. * Yanlış anlaşılmayacak kadar basit bir şey yoktur. * Bir işi ne kadar önceden planlarsanız, ters gitme olasılığı o kadar artar.

  Anlamıyorsanız çok açıktır. * Çok hızlı yükseliyorsanız bir yerde bir şeyler yanlış demektir. * "Yaşam" siz başka planlar yaparken olan şeydir. * Değiştirilebilir parçalar değişince sorun çıkar.

  Diğer tüm seçenekler tükendikten sonra insanlar mantıklı davranırlar. * Gezegendeki toplam zeka bir sabittir; nüfus artmaktadır. * Tüm genellemeler yanlıştır.

  Kendi fikrinizi önemli birinin fikri imiş gibi sunarsanız kabul edilme şansı daha fazladır!

  Hareketli nesneler yanlış yöne doğru hareket ederler, durağan nesneler yanlış yerde dururlar., * Size bir iyilik yapmak için yaklaşan birini görürseniz, kaçın. * Bütün iyiler biriyle çıkar. * Eğer o kişi biriyle çıkmıyosa bir nedeni vardır. *

  Beyin x Güzellik = Elde etme oranı her zaman sabittir. * Birinin seni sevme oranı, senin onu sevme oranının tamamen tersidir. * Para aşkı satın alamaz, ama seni çok iyi bir pozisyona getirir. * Her hareket düşündüğünüzün tersi bir reaksiyon gösterir. * Yakışıklı erkekler / güzel kızlar işi en son
   
Yükleniyor...