Muska Taşımak

'Dini Bilgiler' forumunda Wish tarafından 10 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Muska Taşımak


  Sual: Dua okuyup üflemek ve üzerinde muska taşımak hurafe midir?

  CEVAP

  Hayır, hurafe değildir.Bu konuda kitaplarımızdaki bilgiler şöyledir:
  Âyet-i kerimeyi ve Resulullah’tan gelen duaları okuyup üflemek, bunları üzerinde taşımak caizdir ve inanıp güvenen kimseye fayda verir. (S. Ebediyye)

  Kocasının sevmesi ve kendisine eziyet etmemesi için, bir kadına, Kuran-ı kerimden ve Selef-i salihinin bildirdikleri dualardan muska yazmak, karşılık olarak bir şey istememek şartıyla caizdir. Ne olduğu bilinmeyen şeyleri yazmak, okumak ve kendisine okutmak, bunları muska yapmak haramdır. (Fetava-yı hadisiyye)

  Âyet-i kerime ve dua yazılı muskayı muşamba, naylon gibi su geçirmez şeylere sarılı olarak cünübün bile taşıması ve helâya girmesi caizdir. (Halebi, Dürr-ül-muhtar)

  Hastanın ve hayvan sokanın, şifa için Kuran-ı kerim okuması veya kâğıda yazıp muska olarak taşıması yahut tas içinde ıslatıp bu suyu içmesi, bu suyla ağrıyan yeri yıkaması caizdir. Meşru olan meşhur dualarla muska yapmak ve üzerinde taşımak caizdir. (Hindiyye)

  Eshab-ı kiramdan Übeyyübni Ka’b radıyallahü anh diyor ki:
  Resulullahın yanında oturuyordum. Bir köylü geldi. Kardeşinin ağır hasta olduğunu söyledi. (Hastalığı nedir?) diye sorulunca, cin çarpması dedi. Resulullah, (Kardeşini buraya getir) buyurdu. Kardeşi gelip oturdu. Resulullah [âyât-ı hırz olarak bilinen] âyetleri okuyup hastaya üfledi. Hemen iyi olup, kalktı. (Beyheki, Hakim)

  Ne olduğu bilinmeyen yazılar bulunan muska, elbette taşınmaz; fakat dinimizin bildirdiği duaları, âyet-i kerimeleri okuyup üflemekte ve muska şeklinde taşımakta hiçbir mahzur yoktur. Mesela, (âyât-ı hırz) okumak ve üzerinde taşımak çok faydalıdır. Üstünde taşıyanı sihirden, büyüden, nazar değmesinden korur. Muradı hâsıl olur. (İ. Ahlakı)


  dinimizislam
   
 2. Cevap: Muska Taşımak

  Ama bu işin de bir adabı usulü vardır.Öyle her önüne gelen cinciye hocaya gidip muska yaptırısan olmaz...Hem gerçek bir muskayı taşımakta dikkat ister...İnsanlık hali...Mazallah ...
   
 3. Cevap: Muska Taşımak

  Küçükken çok yaramaz olduğum için :oops: banada yaptırmışlardı yanlış hatırlamıyorsam :f20:
   
 4. Cevap: Muska Taşımak

  geçen hafta ben de korktu ve
  gittim banada muska yaptı
   
 5. Cevap: Muska Taşımak

  bende küçükken kullanıyordum ama şimdi kullanmıyorum muskayı
   
Yükleniyor...