Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

  [​IMG]


  Muz kabuğu meyvesi sarıp sarmalayan doğal bir üründür. Meyve tüketildikten sonra birçok insan kabuğunu çöpe atıyorlar. Fakat kendisi kadar, kabuğu da yararlı olan bu meyvenin dışından da yararlanmak gerekir. Yüz maskesinden, ayakkabı temizlemeye kadar birçok şeyde faydalanmak mümkündür.

  Muz Kabuğu Genel Yararları

  Muz kabuğunu bir masaj aleti olarak kullanmanız mümkündür. Muz kabuğu ile diz ve bacaklarınız ovulabilir. Özellikle kemik ağrısı çekiyorsanız bunu yapmanız da yara var.

  İlginç olarak ayakkabı temizliğinde mükemmel bir özelliktir. Ayakkabı üzerine sürülen muz kabuğu sadece temizlemekle kalmıyor, canlılık ve parlaklıkta verebiliyor. Ayrıca muz kabuğu dişleri temizlemekte de kullanılabilir.

  Sinek veya böcek gibi hayvan ısırıklarının kabartıları muz kabuğu ile geçirilebilir. Sinek ısırığının kaşıntı yaratan bölgesine muz kabuğu koymak kaşıntıyı alacaktır.

  Ayakaltı, özellikle topuklu da ayakaltında çıkan nasırlar, birçok losyon veya krem kullanılsa da pek geçmemektedir. Muz kabuğunu topuk bölgesine sürmek topuk bölgesini rahatlatarak, uzun vadede nasırlara çok iyi gelmektedir.

  Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?
  [​IMG]
  Muz Kabuğunun

  Muz Kabuğu Cilt Üzeri Yararları

  Vücudun farklı bölgelerinde bulunan siğilleri, muz kabuğu ile silmek muz kabuğunun bir başka yararını ortaya çıkartıyor. Yine düzenli olarak uygulanan bu yöntem ile çok uzun süre geçmeden iyi sonuçlar görmeniz mümkün olacaktır.

  Sivilceli olan yüzlerde muz kabuğu oldukça zahmetsiz ve faydalıdır. Gün sonunda temizlediğiniz sivilceli olan yüzünüze muz kabuğu sürmelisiniz. Bu şekilde kalan yüz sabah ılık su ile yıkandığında çok geçmeden iyileşmeler görülecektir.

  Yaş ilerlemelerinde görülen cilt kırışıklıkları için muz kabuğu kullanabilirsiniz. Ayrıca kırışıklıkları da yavaşlatma özelliği vardır.

  Tarih boyunca muz kabuğunun iç tarafı bazı yaralara sürülmüştür. Sedef hastalığı da böyle yöntemler ile geçirildiği doğrulanmış bir bilgidir.  Ayrıca muzdan cilt maskesi yaparak cildinizin daha güzel ve sade bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Muzdan cilt maskesi şöyle yapılır;

  Özellikle bir muz güzelce ezilir, ezilen muzun bulunduğu bir kaba bir yumurta kırılır ve güzelce karıştırılır. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika sonra güzel bir şekilde yıkayın. Düzenli olarak bu karışımın uygulaması cildinizde bulunan lekelerin azalmasında yardımcı olacaktır.
   
Yükleniyor...