Müziğin Evrenselliği Ne Demektir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 1 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Müziğin Evrenselliği Nedir
  Müziğin Evrenselliği hakkında bilgi
  Müziğin Evrenselliği tanımı

  Müziğin Evrenselliği Ne Demektir
  Müzik notalardan meydana gelir ve ortaya çıkan melodi ritm herkesi etkileyebilir. Mi,llet ayrımı olmaksızın herkese hitap ebilir bir melodi.
  Çoğu zaman sözlerinden hiçbirşey anlamamıza rağmen başka dillerde söylenmiş şarkıları sırf tınısı kulağımıza hoş geldiği için dinleriz, işte budur müziğin evrenselliğidir.

  Müziğin Evrenselliği
  Müzik en genel tanımı ile sesin biçim ve devinim kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de Müzik, sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur. Biçim ve devinim içeren bir ses oluşumunun müzik olarak kabul görmesi için dinleyende duygulara yönelik etkileşim yapması da beklenmektedir. Tarihsel dönem, bölge, kültür ve kişisel beğenilere bağımlı olarak ele aldığında müzik teriminin tanımı önemli farklılık gösterebilmektedir. Özellikle 20. yüzyıl çağdaş Batı müziğinde ortaya çıkan çok farklı müzik akımları, ortak bir tanımı büyük ölçüde zorlaştırmaktadır. Bunun ötesinde, gittikçe daha fazla insanın erişme olanağı bulduğu farklı kültürlere ait yerel müzikler de bu zorluğunu arttırmaktadır.

  alıntı
   
Yükleniyor...